10 důvodů, proč přemýšlet o realizaci dřevostaveb

Stavba nového rodinného domu představuje jedno z nejtěžších a zásadních rozhodnutí v životě člověka nebo rodiny. Důkladné rozmýšlení o nejrůznějších alternativách je tedy více než na místě. Zvolíte klasickou zděnou stavbu nebo dáte přednost moderní dřevostavbě? Přinášíme vám proto 10 dobrých důvodů, proč zauvažovat nad výstavbou dřevostavby.

  • Dřevostavby dosahují mimořádných izolačních vlastností – drtivá většina dnešních typů dřevostaveb je realizována za pomoci tzv. OSB desek a sendvičových konstrukcí. Kromě samotného dřeva pak stěny obsahují i další izolační materiály, kupříkladu izolační vatu o tloušťkách kolem 12 centimetrů. Mimo stěn se tímto způsobem obkládají také stropy nebo podlaha. Není tedy divu, že dřevostavby mají parametry nízkoenergetických či pasivních staveb. Takto postavené budovy jsou rychle vyhřáty na požadovanou teplotu, přičemž izolační vlastnosti dřevostavby mají i další výhody, třeba zvukovou izolaci.

  • Kvalitní materiály srovnatelné se zděnou stavbou – čím více dřevostaveb se postaví, tím více předsudků se objeví. Jak uchránit dům před požárem, plísněmi, hlodavci, škůdci, mimořádně nepříznivými povětrnostními podmínkami? Tyto obavy nejsou na místě. Opět můžeme odkazovat směrem k moderním konstrukcím a použitým materiálům. Navíc je třeba si uvědomit, že i dřevostavby musejí projít stejným kolaudačním a stavebním řízením jako běžné zděné stavby. Co se týká protipožárních vlastností dřevostaveb, jsou doslova mimořádné. Sendvičová konstrukce dřevostaveb dovoluje do panelů umístit i protipožární izolaci a další materiály, které zabraňují rozšíření požáru. Chemická a konstrukční ochrana pak zabrání vniku škůdců a parazitů. Vše je samozřejmě testováno a ověřeno platnými předpisy a certifikáty.
  • Designové provedení dřevostaveb je úchvatné – dnes už rozhodně neplatí, že dřevostavby vypadají jako venkovské roubenky a sruby. Přestože i tyto druhy dřevostaveb jsou stále oblíbené, můžete si zároveň vybrat ze stovek typových domků, které lze navíc variabilně vybavit a měnit jejich vnitřní uspořádání. Podobu dřevostaveb můžete navíc konzultovat s designéry a architekty. Dodavatelské firmy si s jejich zadáním lehce poradí.
Dřevostavba, detail panelu Zdroj: Archiv

Dřevostavba, detail panelu
Zdroj: Archiv

  • Rychlost výstavby – máte-li postavenou základovou desku, trvá realizace hrubé stavby jen několik málo dnů. Kompletní rodinný dům, od základů až po komín a s veškerým vnitřním vybavením bude hotový do tří měsíců.
  • Můžete stavět i přes zimu – konstrukce, materiály, sendvičové panely a další části dřevostavby jsou vyráběny na zakázku v konstrukčních halách u dodavatele. Jestliže hrubou stavbu dokončíte v průběhu několika dnů až jednoho týdne, můžete veškeré vnitřní práce realizovat v zimním období.
  • Je libo dřevostavbu svépomocí, hrubou stavbu nebo dřevostavbu na klíč? – Dle vašich časových, finančních a materiálních možností si můžete nechat dodat jednotlivé díly a na novém rodinném domě pracovat svépomocí. Další alternativou je tzv. hrubá dřevostavba neboli hrubá stavba, kterou si majitelé vybaví dle svých možností a potřeb. Třetí variantou jsou dřevostavby na klíč. I zde máte hned několik cenových variant, které se řídí specifikami vnitřního vybavení, omítek, úpravy okolního prostoru atd.
  • Dřevo je ekologickým materiálem – dřevostavby jsou šetrné k životnímu prostředí. A to nejenom proto, že dřevo reprezentuje zástupce trvale obnovitelných zdrojů, ale i díky tomu, že celé konstrukce dřevostavby podléhají mimořádné kontrole zdravotní nezávadnosti a ekologičnosti.
  • Životnost osvědčená historií – Dřevo vždy představovalo mimořádně hodnotný materiál pro stavbu rodinných domů. Ve venkovském prostředí, v podhůří nebo na horách častokrát nalézáme roubenky a dřevěné stavby staré několik stovek let. Světoznámé italské Benátky by mohly o odolnosti dřeva vyprávět. Toto město založené v 5. století drží nad hladinou právě dřevo, dřevěné piloty a pilíře.
  • Použité technologie snižují náklady – ano je to tak. Díky rychlosti stavby, využitým materiálům a konstrukčním inovacím lze kompletní dům na klíč dokončit i pod 2 miliony korun.
  • Když 100 m² je vlastně 110 m² – dřevostavba, postavená za pomoci technologie sendvičových konstrukcí má oproti běžným stavbám další nezpochybnitelnou výhodu – tloušťku. Tenčí nosné stěny, příčky a zdi dokáží ve vnitřním prostoru rodinného domu zvětšit prostor až o neuvěřitelných 10 m².

Toto je jen malý výčet důvodů, proč přemýšlet o stavbě dřevostavby. Ať se již rozhodněte jakkoliv, přejeme vám dobrou volbu a příjemné bydlení ve vašem novém rodinném domě!

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz