21 let od první hypotéky v ČR. Co nás čeká v roce 2016?

Je tomu již neuvěřitelných jednadvacet let, co se hypotéční úvěry začaly nabízet i v naší zemi. V září roku 1995 začaly první bankovní instituce nabízet tzv. hypotéční zástavné listy, což byly předchůdci dnešních hypoték. Hypotékám se daří i po více jak dvaceti letech. Nízké úrokové sazby, zlepšující se stav domácí ekonomiky a neutuchající zájem o nové bydlení jsou jasným předsevzetím, že tato forma úvěrů bude zajímavá i do budoucna.

Pojďme se podívat na chvíli do historie. Zmínky o nemovité zástavě, na níž se vztahuje zástavní právo, nalezneme již v rakousko-uherském občanském zákoně. S lehkou mírou nadsázky tedy můžeme tvrdit, že hypotéky se v českých zemích usídlily již v 19. století. Ovšem doba po roce 1948 hypotékám nepřála, a proto se novodobá forma hypotéčních úvěrů objevila až v devadesátých letech dvacátého století.

Srovnat první novodobé hypotéky s dnešními úvěry lze taktéž velmi těžko. Typická hypotéka vypadala v roce 1995 asi takto:

 

Úroková sazba: 13 a více %

Splatnost: 20 let

Průměrná výše hypotéky: 800 000 Kč

Podíl financované hodnoty nemovitosti: maximálně 70%

 

Dnes v České republice poskytuje hypotéky více než dvacítka bank. Úroková sazba se drží lehce nad dvěma procenty a průměrná půjčka stoupá až k částce 2 000 000 korun. Nyní dokážeme sjednat hypotéku za pár dní, zatímco před jednadvaceti lety to trvalo v řádech týdnů či měsíců. K dnešnímu dni splácí hypotéku více než půl milionu Čechů, přičemž objem nových úvěrů přesáhl v roce 2015 částku 180 miliard korun.

Jaké změny nás čekají v roce 2016? Co se týče výhledu úrokových sazeb, jejich výše by měla zůstat podobná, jako v letošním roce. Přestože prognostici počítají s drobným nárůstem, nejrůznější akční kampaně a bonusy bank by měly výši úroku kompenzovat, což značí, že úrokové sazby se budou stále pohybovat v přijatelných rovinách.

V roce 2016 se však změní některé zákony, které budou mít dopad na hypotéky. Jmenujme například připravovaný zákon O úvěru pro spotřebitele. Na stole poslanců leží zákon, upravující podmínky spotřebitelských úvěrů. Podle tohoto zákona je možné předčasné splacení dluhu bez sankčních poplatků. Předčasné splacení by taktéž nemělo být sankciováno v případě úmrtí, těžké nemoci nebo invalidity. V současnosti se předčasné splacení účtuje cca pěti procenty za rok.

Hypotéky pak může nepřímo ovlivnit i změna daně z nabytí nemovitých věcí, kde povinnost zaplatit daň přechází z prodávajícího na kupujícího.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz