5 tipů, jak udržovat střechu po náročné zimě

O tom, že střecha představuje korunu rodinného domu, jsme psali již v minulých článcích. Nicméně pravidelná revize vaší střechy by měla být samozřejmostí. Díky této kontrole se můžete vyhnout zbytečným nákladům a nenadálým nepříjemnostem.

  • Základem je pravidelná vizuální kontrola neboli nenáročný proces, díky němuž pouhým pohledem zkontrolujete netěsnosti, spadlé tašky nebo nezvyklé praskliny, které vznikly v zimním období. Časté letní deště a přívalové srážky by v případě uvolněné střešní krytiny mohly znamenat velký problém. Kontrolu proveďte i v případech, kdy máte na své střeše kvalitní betonové či pálené tašky. Díky dlouhé životnosti a rychlému servisu bude případná oprava snadnou a nenáročnou záležitostí.
  • Revize – jarní a letní měsíce představují ideální období pro revizi střešní krytiny. Tu si nechte udělat od zkušeného pokrývače s dobrými referencemi. Pokud máte střechu ještě v záruce, rozhodně využijte možnosti pozáručního servisu. Specialisté vám nejenom odborně poradí, ale provedou i drobné opravy, jež byste jinak museli zadat řemeslníkům. Samotná revizní kontrola by měla být prováděna dvakrát do roka, přičemž například podzimní termín vás může ochránit před zbytečnými škodami způsobenými přívaly sněhu, netěsnostmi i nekvalitní izolací.
  • Čistěte okapy – aby nedocházelo k zatékání vody do střešní konstrukce, do izolace nebo do stěn domu, vyplatí se pravidelná kontrola a čištění okapů a úžlabí. I na tuto činnost můžete využít služeb odborníků.
Betonové střešní krytiny Zdroj: Mediterran

Betonové střešní krytiny
Zdroj: Mediterran

TIP: Moderní doba nabízí mnohé, dříve nepředstavitelné, technické vymoženosti. Jednou z nich je elektronický robot na čištění okapů a těžko přístupných míst. Stroj jednoduše vložíte do okapového svodu a on už se postará o odstranění všech nečistot.

  • Podkroví a půda jsou také součástí střechy – nesmíme zapomínat, že podkroví a vnitřní půdní prostory jsou nedílnou součástí střechy. I zde bychom měli zkontrolovat izolaci a zjistit, zda se v některých místech nevyskytuje vlhkost nebo plíseň. Problém s vlhkostí a plísněmi se může vyskytnout v případě nedostatečně odvětrávaných plechových střech.
  • Instalace doplňků – v případě, že bydlíte ve výše položených oblastech, vyplatí se vám instalace protisněhových zábran. Instalaci těchto doplňků konzultujte a provádějte s pomocí certifikovaných odborníků tak, abyste si nepřivodili zbytečné starosti.

I když na tyto zdánlivě banální kontroly často zapomínáme, podcenění nenáročné kontroly nás v konečném důsledku může stát mnoho nenadálých finančních nákladů. Předcházejte zbytečným starostem a čas od času si zkontrolujte střechu!

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz