Denní světlo je lékem na naše neduhy

Přestože již v těchto týdnech zaznamenáváme prodlužování dne, stále se nám zdá krátký. Obzvlášť když zajde slunce a je celý den zataženo. Denní světlo zlepšuje naši náladu, přispívá k lepší psychické, ale i fyzické kondici. Světlo prostě potřebujeme.

Ze statistik jasně vyplývá, že v budovách strávíme až 90% svého veškerého času. Většinu této doby jsme „zavřeni“ v místnostech bez přísunu denního světla, tedy pouze ve společnosti zářivek a umělého osvětlení. Paradoxem je, že právě dostatečné množství denního světla slouží k posuzování komfortnosti našeho bydlení.

Nedostatek světla v našem bytě lze velice jednoduše vyřešit. Jednak můžeme kombinovat klasická a střešní okna anebo použít světlovody či světlíky. Díky rozvoji technologií můžeme světlovody hravě používat na rovných i šikmých střechách. Vysoká odrazivost světlovodů dovoluje prostoupit světlu až do těch nejtmavších koutů našich domácností.

Přestože bychom si mohli myslet, že světlovody vznikly až v minulém století, opak je pravdou. Princip světlovodu znali již ve starém Epyptě. Egypťané díky soustavě zrcadel dokázali dostat denní světlo do vnitřního prostoru pyramid a rozlehlých chrámů.

Dnešní princip světlovodů spočívá v hromadění denního světla na střešní kopuli. Z tohoto místa je světlo vedeno dlouhými tubusy o velikosti 250 – 520 mm. Nesmírně důležitým se stává i rozptýlení světla, které funguje za účasti tzv. difuzérů neboli skleněných reliéfních desek.

Světlíky už nemusíme ovládat pouze manuálně, ale například i dálkově, a to pomocí dálkových ovládačů.

Denní světlo je pro nás nesmírně důležité. Nejde jenom o naši psychickou pohodu či nepohodu, ale také o to, že dlouhodobý nedostatek denního světla vede ke vzniku mnoha chorob a onemocnění. Jmenujme například onemocnění očí, únavu, malátnost, řídnutí kostí, bolesti hlavy atd. Díky lékařským výzkumům víme, jak moc denní světlo ovlivňuje naši psychickou kondici. Například hormon melatonin, stojící za správným chodem biorytmů v našem těle, je na denním světle přímo závislý, když světlo zvyšuje jeho tvorbu.

Prosviťte svou domácnost. Prosvítíte tak i své tělo a duši!

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz