Fotokatalýza aneb konec čištění venkovních dlažeb

Ano je to přesně tak. Výrobci venkovních dlažeb přišli s metodou, jak díky nezvyklému chemickému procesu zabránit tvorbě a usazování nečistot na vašich venkovních dlažbách. Dnes už nemusíte složitě čistit a zametat dlažbu. Fotokatalýza a první déšť to udělají za vás.

Co je to fotokatalýza? Je to proces, kdy za pomoci chemických a fyzikálních vlastností dochází k samočistícímu efektu a odbourávání nečistot. Chemická reakce je zvyšována pomocí tzv. fotokatalyzátorů neboli látek, zdokonalujících efekt samotné reakce.

Fotokatalýza jako taková je známá již několik desítek let. Nicméně přímému využití ve stavebnictví bránil slabý účinek fotokatalyzátorů. Až v době inovačního boomu ve stavebnictví můžeme pozorovat značný zájem o tyto technologie. Fotokatalýza se začala používat ve stavebnictví jako vnější ochrana venkovních dlažeb, fasád nebo dopravních staveb.

Princip fotokatalýzy spočívá v tom, že za působení světla vzniká povrchová vrstva, která rozkládá jemné částice nečistot. Účinným fotokatalyzátorem se v tomto případě stává oxid titaničitý, jenž dosahuje vysoké fotokatalycké aktivity. Takto povrchově upravený materiál, v našem případě například venkovní dlažba vytvoří film, díky němuž jsou částice sazí, prachu, mechu, plísní, lišejníku a výfukových plynů rozrušovány. Déšť a vítr dokončí úklid za nás.

Nejenom samočistící dlažba, ale i samočistící fasáda

Existují samozřejmě i další povrchové úpravy dlažeb, zabraňující například přilepování žvýkaček. Protiskluzové nebo mrazuvzdorné či voděodolné efekty bývají u venkovních dlažeb samozřejmostí.

Vraťme se ještě na chvíli k fotokatalýze. Výše jsme si uvedli, že samočistící efekt pomáhá i fasádám budov, tunelů, mostů či jiných staveb. Majitelé rodinných domů tak  jistě ocení samočistící omítku neboli ochranu fasády s fotokatalytickým efektem. Fotokatalýza přispívá i k ochraně životního prostředí, když bojuje s nánosy prachových částic, částic z výfukových plynů a dalších nečistot, které se ve velké míře nacházejí v okolí dopravou zatížených staveb.

Efekt fotokatalýzy vede nejenom ke stálému vzhledu stavebních materiálů, ale zlepšuje i životní prostředí a usnadňuje nám život.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz