Jak a podle čeho vybírat střešní krytinu?

Říká se, že střecha je korunou každého domu. Taková koruna by měla být nejenom hezká na pohled, ale měla by splňovat i potřeby funkčnosti nebo tepelně-izolační vlastnosti. Zvolit tu nejlepší střešní krytinu proto není vždy snadné.

Ať již střechu budujete nebo jenom rekonstruujete, je důležité zvolit správnou střešní krytinu. V záplavě nabídek není vždy jednoduché, zvolit tu ideální střešní krytinu. Obzvlášť v dnešní době, kdy máme mnoho alternativ a materiálů, z nichž se střešní krytiny vyrábějí.

Pálené a betonové tašky jsou od sebe na první pohled k nerozeznání

Jednak existují pálené nebo betonové střešní tašky, ale také tašky plastové, asfaltové nebo plechové. V nabídkách se taktéž setkáváme s eternitovými střešními taškami nebo s břidlicí. Nesmíme zapomenout ani na šindelovou střechu neboli staletími osvědčený materiál, který na historických stavbách vydržel až do dnešních dnů.

Podle čeho střešní krytinu vybírat? Třeba podle sklonu střešní konstrukce. Ke střechám se sklonem mezi 25 až 40° se hodí pálená taška. Betonovou tašku lze naopak využít na střechách s nižším sklonem, tedy cca 22°. U každé střešní krytiny by mělo být uvedeno, pro jaký maximální sklon jsou krytiny konstruovány.

U rekonstruovaných střech si dejte pozor na nosnost a stav krovu

Pokud se rozhodujete, že chcete novou střechu pro rekonstruovaný rodinný dům, měli byste si dát pozor na zatížení střechy. U rekonstruovaných domů je důležité zkontrolovat stav krovů. S informacemi o nosnosti střechy a krovu vám rád poradí dodavatel střešní krytiny nebo pokrývač. Nicméně u složitějších oprav a rekonstrukcí lze pro jistotu kontaktovat statika, který provede náležitá měření, čímž také určí nosnost střechy. Vy tak, i díky této informaci, zvolíte správnou variantu střešní krytiny. Nízkou hmotnost, při zachování všech tvarových, vizuálních a fyzikálních vlastností mají například plastové nebo plechové střešní krytiny.

Bydlíte na horách nebo v podhorských oblastech? Bojíte se, aby střešní krytina vydržela dlouhotrvající mrazivé počasí a několikacentimetrovou vrstvu sněhu? Řešením může být betonová taška, kterou lze umístit i na šikmé střechy. Díky svým vlastnostem, mezi něž patří mrazuvzdornost, pevnost, malá nasákavost nebo vysoká nosnost jí lze doporučit i do náročnějších klimatických podmínek.

Izolace vás ochrání v zimě i v létě

Přestože mnohé konstrukce působí jako přirozené izolátory, tepelně-izolační vlastnosti nezajistí. Právě tepelně-izolační vrstva je tou částí střechy, která zajišťuje, aby nedocházelo k únikům tepla. Nekvalitně provedenou střechou může ucházet až 20% tepla. Výběr izolace se proto stává neméně důležitou záležitostí.

Díky izolované střešní konstrukci budete dostatečně chráněni před úniky tepla v zimním období a zároveň předejdete přehřívání budovy v letních měsících. Více informací o jednotlivých druzích střešních izolací se například dočtete v plánovaném článku na téma “Výhody a nevýhody foukané izolace.“

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz