Jak bojovat s plísněmi a vlhkým zdivem?
Máte starší rodinný dům nebo byt? Těžce se zbavujete nepříjemných plísní, pachů a vlhkosti? I po každoročním nátěru se na vašich zdech tvoří nevzhledné mapy? Představuje opadávající omítka nepříjemný problém? V dnešním článku vám dáme několik tipů, jak bojovat s vlhkostí a zbavit se tak plísní, pachů i opadávající omítky.
Nejenom starší stavby jsou náchylné na vznikající vlhkost. Ta jednak vzlíná z podloží a zeminy, jednak je však také způsobena nesprávným větráním nebo problémem s tepelně-izolačními vlastnostmi vašich rodinných domů či bytů. Netěsnící okna nebo balkónové dveře mohou tyto problémy ještě zhoršit.
Dobrým pomocníkem je vysoušeč vlhkosti
Nemůžete-li si dovolit kompletní výměnu oken, rozhodně doporučujeme využití těsnících lišt, které zabrání průniku tak nepříjemné vlhkosti. V prostorách, v nichž již vlhkost máme, se doporučuje použití nejrůznějších vysoušečů vlhkosti. Tyto vysoušeče fungují na principu kondenzace vody, kdy vlhký vzduch prochází přes chladič, díky čemuž vznikne rosa, která zkapává do nádoby.
Zajímavost: Vlhkost v obytné místnosti by se měla pohybovat v hodnotách mezi 40 – 60%.
V případě, že se nám na zdech tvoří nebezpečné plísně, použijeme fungicidní spreje, díky nimž se zbavíme i škodlivých spórů. Po vyčištění je nutno nátěr odstranit a nanést nový protiplísňový nátěr. Proti vlhkým zdím existují i tzv. termo-izolační nátěry nanášené přímo na předešlou malbu.
Speciální termo-izolační nátěry prodlužují životnost zdí
Termo-izolační nátěr má tu vlastnost, že rozkládá teplo na povrchu zdi tak, aby nedocházelo ke srážení vlhkosti, čímž zároveň minimalizuje vznik tepelných mostů. Takto upravenou zeď zbavíme vlhkosti, zabráníme vzniku plísní a prodloužíme jejich životnost. Tento nátěr je vhodný pro použití v těžko větratelných místnostech.
V případě většího poškození zdiva vlhkostí lze použít celkový sanační systém složený ze speciálního sanačního podhozu, omítky a štuku. Jak takovou zeď ošetřit? Nejdříve odstraníme původní omítku. Poté zeď vysušíme pomocí tepelných vysoušečů. Naneseme sanační podhoz, který necháme ztvrdnout. K finální sanační omítce a štuku můžeme přidat tzv. provzdušňovací přísadu, díky níž docílíme odvedení přebytečné vlhkosti.
Ve vlhkých sklepech pak můžeme použít injektáž zdiva, která spočívá ve vyvrtání zdiva a jeho následném pročištění. Potom se vzniklé otvory vyplní speciální směsí odpuzující vlhkost a zabraňující jejímu šíření.
Vlhkost už nemusí být bojem s větrnými mlýny.
Napsat komentář