Jsou skleněné střešní tašky revolucí ve vytápění?

Skleněné tašky, působící jako zdroj tepla, nejsou žádnou novinkou. Již v roce 2010 získaly ocenění, jako „nejzajímavější nový materiál“, přičemž slůvko „nový“ není zas tak přesné. O taškách, které akumulují teplo, se hovoří již několik desítek let. Co je tedy na skleněných střešních taškách tak nového?

Švédský výrobce SolTech Energy zaujal zákazníky na mnoha stavebních veletrzích. Přestože nabízel revoluční střešní tašky, můžeme říci, že jde spíše o revoluční zdroj vytápění rodinného domu. Jak takový systém vytápění vlastně funguje?

Skleněné střešní tašky, které jsou velmi podobné klasickým střešním taškám, představují pouze první vrstvu inovativního systému vytápění. Pod nimi je totiž nataženo tmavé nylonové plátno tvořící absorbující vrstvu. Další část se skládá ze speciálně upravených dřevěných přepážek, mezi nimiž proudí čerstvý vzduch. Díky tomuto procesu se čerstvý vzduch zahřívá a otvorem proudí přímo do domácnosti.

Uvnitř rodinného domu se nachází výměník tepla, jenž využívá teplý proud vzduchu. Toto teplo tak ohřívá vodu v celém vytápěcím systému rodinných domů. Plusem se stává i fakt, že inovativní systém vytápění můžeme připojit ke stávajícím systémům, třeba k tepelným čerpadlům nebo elektrickému bojleru. Lehce tající sníh ze skleněných střech může být další přidanou hodnotou, zvláště tedy tam, kde jej každoročně napadne opravdu hodně.

I zde platí, podobně jako v případě solárních kolektorů, že jižní či jihozápadní orientace rodinného domu je pro realizaci skleněných střešních tašek optimální. Systém vytápění pomocí skleněných střešních tašek může vyrobit cca 350 kWh na 1m², samozřejmě v závislosti na klimatickém pásmu a již výše zmíněné orientaci.

Skleněné střešní tašky jako takové nejsou rozhodně žádnou novinkou. Nicméně celý inovativní systém vytápění rodinného domu, za pomoci tepelné energie ze slunce, reprezentuje nastupující trend moderního vytápění.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz