Konopí jako dokonalý stavební materiál

Již několik let zažívá konopí boom. Nejenom jako výborná léčivka, ale také jako ideální stavební materiál, který vyniká neskutečnou odolností, pevností v tahu a výbornými tepelně izolačními vlastnostmi. V dnešním článku si představíme tzv. konopný beton neboli alternativu ke klasickým stavebním materiálům.

Už několikrát se na známém stavebním veletrhu FOR ARCH objevily společnosti, nabízející izolační a stavební materiály vyrobené z technického konopí. Nyní se k nim přidává i tzv. konopný beton vyrobený z konopného pazdeří neboli vnitřní části konopného stonku.

Tepelně-izolační vlastnosti konopí jsou známy už několik set let

Stavební materiál označovaný jako HempCrete se skládá z již zmíněného konopného pazdeří, z cementu, vody a tzv. hydraulického i hašeného vápna. Takto připravený beton vykazuje hned několik konkurenčních výhod. Stavba postavená z konopného pazdeří je difuzně otevřená, což znamená, že zabraňuje vzniku plísní a umožňuje domu „dýchat“. Další nespornou výhodu představují přirozené tepelně-izolační vlastnosti materiálu. Potenciální majitelé staveb a rodinných domů jistě ocení též zrychlení výstavby.

Samotné konopné pazdeří navíc dodává stavbě potřebnou tvrdost, ale také savost. Konopí v sobě ukrývá neobyčejný potenciál. Obsahuje totiž kysličník křemičitý, který po smíchání s vápnem zlepšuje proces tvrdnutí neboli mineralizaci. Jde o dlouhodobý proces tvrdnutí materiálu, což znamená, že čím je dům starší, tím je pevnější. Díky dlouhotrvající mineralizaci navíc dochází k pravidelnému odbourávání nebezpečného CO2 z interiéru. Tento proces tak nejenom, že zlepšuje fyzický stav budovy, ale zlepšuje i vnitřní prostředí.

Konopné domy nejenom jako alternativa

Na stavbu rodinného domu potřebujeme přibližně 15 tun pazdeří. Vzhledem k tomu, že z jednoho hektaru vyprodukujeme cca 6 tun pazdeří, budeme na stavbu potřebovat více než dva hektary konopí. V dnešní době již není problém sehnat pazdeří a další izolační nebo stavební materiály vyrobené z konopí.

A jak se vlastně takový konopný dům staví? Základ tvoří dřevěná konstrukce. Poté následuje vylévání konopného betonu. Tento stavební materiál poměrně rychle tvrdne (cca 12 hodin), a to znamená, že stavbu nového rodinného domu několikanásobně zrychlíme. Beton se nejčastěji odlévá do bednění z OSB desek. Poměr pazdeří se pak liší podle toho, zda jsou odlévány nosné zdi, stropy nebo příčky. Takto použitý beton je nejenom odolný proti plísním, ale má také vynikající protipožární a hygienické vlastnosti.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz