Levné byty a hypotéky stále zvyšují zájem o bydlení

V minulém roce prodali developeři sedm tisíc nových bytů. Zájem o nové bydlení je cítit i z dalších měst v České republice. Tento trend je přisuzován stále sílící ekonomice, v kombinaci s levnými hypotékami.

Ze statistik vydaných třemi nejsilnějšími developery (Ekospol, Skanska Reality, Trigema) vyplývá, že prodeje nových bytů zaznamenávají stále se zvyšující trend. Po prvním čtvrtletí roku 2015 a nejúspěšnějšímu období v historii prodeje bytů se navíc i poslední čtvrtletí loňského roku stalo velmi úspěšným, když se prodalo 1750 nových bytů.

Tento stav můžeme přisoudit levným hypotékám s hodnotou 2,09 procenta. Přestože hypotéky mírně podražily, zájem o levné i dražší byty nepolevil. Noví majitelé pochopili, že právě reality mohou být dobrou investicí, přičemž vhodný je též pronájem bytu. Realitní kanceláře zároveň zaznamenaly zvýšenou pozornost o prodej tzv. seconhandových neboli starších bytů, což způsobilo i mírné zdražení bytů.

Tip: Pro  výpočet nejlepší hypotéky použijte srovnávače nebo hypotéční kalkulačky, které snadno naleznete na internetu.

Dle statistik internetové stránky www.cenovamapa.org vyplývá, že nejvyšší zdražení (26,7%) patří cihlovým bytům v Liberci a dále pak cihlovým bytům v Plzni (12,3%). Naopak pokles cen panelových i zděných bytů je vidět v Karových Varech, což realitní kanceláře připisují nižší kupní síle ze strany ruských majitelů a developerů. Situace na Vysočině koresponduje se stavem v dalších krajích, když změna cen starších panelových bytů v průměru oproti minulému roku vzrostla o 8,1 procent. Nižší procentní nárůst je poté u zděných bytů, a sice 2,7%. Připravovaná novela zákona, kdy daň z nabytí nemovitosti bude nově platit kupující, by mohla v dalším roce ceny realit snižovat.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz