Ložnice podle Feng Shui aneb klidný spánek dle receptury čínských mistrů

Ložnice představuje jeden z nejdůležitějších prostorů v našich bytech či rodinných domech. V této místnosti spíme, odpočíváme, nabíráme tak potřebnou energii, prožíváme intenzivní pocity při milování, snění i relaxaci. Důležitost a skloubení harmonie s praktičností jsou při zařizování ložnice nezbytné. Právě v těchto aspektech bydlení nám může pomoci prastaré čínské učení Feng shuei.

Co je Feng shui?

Feng shui či Feng shuei nebo česky Feng šuej je čínským učením, které se snaží nalézt harmonii a vztah mezi člověkem a jeho životním prostorem. Číňané věří, že vše kolem nás ovlivňuje silná vitální energie, takzvaná „čchi“. A právě „čchi“ společně s energiemi Jinu a Jangu mají nezanedbatelný vliv na nás, na prostředí v němž žijeme i na naše blízké či vzdálenější okolí. Feng šuej se tedy, prostřednictvím rozmístění, barev, dekorací, materiálů a tvarů snaží harmonizovat pětici prvků (voda, oheň, země, dřevo, kov), ovlivňujících lidské chování, pohodu i klid. To je také důvod, proč se Feng shui bydlení stává moderní a vyhledávanou záležitostí na celém světě.

Ložnice je podle Feng shuei spjata s největší mírou osobitosti člověka a s jeho vnitřním klidem. Není tedy divu, že Feng shui zásady pro vybavení a rozmístění tohoto prostoru jsou velmi vyhledávaným pojmem. I vy se nyní dozvíte, jak uspořádat Feng šuej ložnice.

728x90.jpg

Dominantním prvkem každé ložnice je samozřejmě postel. Jak by měla vypadat postel podle Feng shui?

  • Jedním z nejdůležitějších faktorů je orientace postele. Hlavu a čelo postele směřujte ke zdi, přičemž dbejte na to, aby postel nestála volně v prostoru. Tento druh nábytku rozhodně neumisťujte proti dveřím. Jen tak zabráníte jangové energii, aby narušovala harmonizující prostor lůžka.
  • Postel vyrobená z přírodních materiálů působí uklidňujícím dojmem a zlepšuje prožitek ve Feng shui ložnicích.
  • Ke správnému pojetí prostoru přispívá též harmonizace postele a dalšího nábytku. Vyvarujte se například přílišnému množství ostrých hran na posteli či dalším zařízení.
  • Čím vyšší je postel, tím snadněji dosáhneme lepšího přístupu pozitivní energie čchi.
  • Poloha směru postele má důležitý vliv na náš zdravý spánek. Směřuje-li naše hlava kupříkladu na sever, budeme prožívat klidný a hluboký spánek. Jižní umístění sice podporuje vášeň a energii, čímž však zároveň snižuje kvalitu spánku. Orientace na východ má blahodárné účinky na děti a dospívající a západní umístění postele přináší dobrý spánek nebo výhled na zlepšení příjmů, ale zároveň i ztrátu motivace.

Barva ložnice podle Feng shui

Nesmíme zapomenout ani na barvy ložnice podle Feng shui. Výše jsme si už vysvětlili, že prostor ložnice by měl uklidňovat naše tělo a harmonizovat naší mysl. Z tohoto důvodu tedy volíme jemnější odstíny barev, odpovídající proudění jinové neboli tiché energie. Barvy do ložnice podle Feng shui mohou mít šedavé či žluté odstíny, ale také zelené, světle modré nebo béžové.

Zrcadlo je podle Feng šuej akumulátorem negativní energie. Rozhodně by nemělo být umístěno naproti posteli a dveřím do ložnice Zdroj: Pixabay.com/aviano

Zrcadlo je podle Feng šuej akumulátorem negativní energie. Rozhodně by nemělo být umístěno naproti posteli a dveřím do ložnice
Zdroj: Pixabay.com/aviano

Diskutovanou otázkou se stává umístění zrcadla v ložnici. Právě zrcadlo podle Feng shuei znásobuje negativní energii, snižuje odpočinek, vnáší vnitřní neklid do nás samotných. Jestliže zrcadlo do ložnice již instalujete, rozhodně jej nenechávejte přímo naproti posteli. Ani poloha naproti dveřím není ideální, protože může odrážet pozitivní energii a nepustit jí do tak důležitého prostoru, jakým je právě ložnice. Ze stejného důvodu by v ložnicích neměly být ani televizory, monitory a další blyštivé materiály.

Inspiraci hledejte ve Feng shui knihách či kurzech

V neposlední řadě bychom si měli dát pozor na prostor přímo nad postelí, na němž nacházíme police s knihami nebo dekoracemi. Naše podvědomí nikdy nespí a častokrát uvažuje třeba nad strachem z pádu těžkého předmětu na hlavu. Tento stav se samozřejmě promítá i do kvality lidského spánku. Vyměníme-li knihy za inspirativní obraz, rozhodně neuděláme špatně.

V poslední době zažívá Feng shui doslova boom. Vydávají se stále nové Feng shui knihy, příručky a publikace. V oblibě jsou i Feng shui kurzy nebo odborné poradny. Ať již věříte na zázračnou sílu Feng shuei či nikoliv, je zřejmé, že tento fenomén prostupuje napříč dobou a generacemi. Nechme se tedy poučit od starodávných mistrů a dopřejme svému spánku skutečně kvalitní odpočinek!

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz