Luxfery… designový doplněk, který nepatří do šrotu

Luxfery neboli skleněné tvárnice, které částečně propouštějí světlo, mají špatnou pověst. Ovšem, stejně jako jiné materiály, za ni až zas tak nemohou. To, že se s jejich používáním „roztrhnul pytel“ zrovna v dobách normalizace ještě neznamená, že patří do minulosti. I dnes reprezentují nadčasový prvek, mnohdy dokonce s uměleckou hodnotou.

S trochou nadsázky bychom mohli tvrdit, že se luxfery vracejí do českých domácností. Přednostmi těchto skleněných tvárnic jsou především: dobrá tepelná izolace, propustnost světla, funkce protihlukové stěny a snadná údržba za pomoci běžných čisticích prostředků.

V poslední době jsme svědky toho, že luxfery stále více používáme jako náhradu za běžné zděné příčky a dělící stěny. Díky vývoji technologie luxfer, můžeme tyto tvárnice využít také jako náhradu protipožárních stěn a příček. Luxfery s protipožární odolností EI disponují mimořádnými vlastnostmi, celistvostí a parametrem odvětrání. V kombinaci s tzv. BLOCK systémem pro montáž, obsahujícím vymezující plastové profily, lepidlo či návod, budou ideálním a bezpečným doplňkem vaší domácnosti.

Zajímavost: Luxferu neboli sklobetonku tvoří dvojice prosklených částí, jejichž vnitřní díl vytváří vzduchotěsný prostor s podtlakem. Barevné luxfery vznikají buď tak, že do roztaveného skla je vstříknuta speciální sloučenina nebo vpuštěním barvy do již ztuhlého výlisku. Základní rozměr luxfer je stanoven na 19 x 19 x 8 cm, přičemž lze vyrobit i atypické velikosti podle přání zákazníků.

Luxfery patří i k designové stránce naší domácnosti. Nejenom, že částečně nebo úplně propouštějí světlo, ale jejich barevné kombinace dokáží v našich bytech a rodinných domech rozehrát doslova koncert barev. Nezřídka kdy se proto u výrobců setkáme s pestrou paletou barevných luxfer. Právě světlo, jako přidaná hodnota tvárnic hraje roli i při společném využití luxfer a LED osvětlení, konkrétně LED osvětlovacích pásek. LED diody tak i večer a v noci vytvářejí neskutečný světelný zážitek. Zážitek, sloužící nejenom jako designový doplněk, ale i podpora běžného osvětlení. Nabízí se tedy využití na schodištích a na chodbách.

O montáži a sestavení luxferové stěny jsme se již zmínili výše, nicméně nikoho asi nepřekvapí, že tvárnice se nejčastěji vyzdívají klasicky, tedy pouze za použití spárovacích hmot a výrobcem určených spárovacích profilů, popřípadě distančních křížků.

Opticky zvětšit a rozzářit svou domácnost by chtěl asi každý z nás. Díky luxferám tu možnost máme!

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz