Obliba korkových podlah v Česku stoupá
Korek si mnozí z nás spojí pouze s lahodným vínem. Neměli bychom však zapomenout na jeho tepelně-izolační vlastnosti či barevnou stálost. Díky tomu se ideálně hodí k realizaci korkových podlah, které mohou být zajímavou alternativou k běžně používaným vinylovým nebo plovoucím podlahám.
Přestože korkové podlahy nepatří k nejprodávanějším podlahovým krytinám, jejich obliba se zvyšuje, a to i u nás. Korkovým podlahám chybí především prestiž neboli pověst, kterou se mohou pochlubil podlahy z masivu, vinylové podlahy nebo tak moderní marmoleum.
Izolační vlastnosti korkových podlah jsou neuvěřitelné
Podlaháři z řemeslnického cechu EKOMPLEX doporučují korkové podlahy zákazníkům, kteří vyžadují příjemně měkkou a teplou podlahu s dobrou izolací kročejového hluku. Kročejový nebo také strukturální hluk je zvuk vytvářený chozením, dupáním či běháním. Takovýto hluk se dále přenáší do stavebních konstrukcí a vytváří nepříjemné chvění. Právě dokonale odizolované podlahy snižují kročejový hluk na minimum, což je také případ podlah vyrobených z přírodního korku.
Korek představuje vnější část kůry dubu korkového a získává se poměrně náročným odřezáváním pomocí speciálního nože. Nejprve se ze stromů odstraní původní kůra, a až poté kvalitnější vrstva, ze které se vyrábí podlahy, izolační materiály, zátky do vína a další předměty každodenní potřeby. Potřebná doba růstu pro sklizeň kůry se pohybuje mezi 9 až 15 lety. S ohledem na to se průměrná cena 300 Kč za metr čtvereční nejeví jako příliš vysoká.
Kombinace korku a vinylu vám zajistí bezproblémovou podlahu
Díky fyzikálním vlastnostem korku se pokládka korkové podlahy stává snadnou záležitostí. Podlaháři si na korku cení jeho snadné opracovatelnosti a tím i dokonalého ořezu, který umožňuje perfektní instalaci. Korkovou podlahu pokládáme ve formě plovoucí podlahy nebo klasických dlažeb. Co se týká barevných variant, můžeme se setkat jednak s přírodními barvami, ale i s netradičními vzory, díky nimž lze utvořit například barevné mozaiky.
Plovoucí podlaha z korku se vyrábí v tloušťkách od 3 do 6 mm. Obecně platí, že kvalita silnějších podlah je výrazně vyšší. Na konečnou cenu má vliv také druh povrchové úpravy. Zákazníci preferují olejované a lakované varianty korkových podlah. Nevýhodou korkových podlah je fakt, že trpí nižší mechanickou odolností. Tento handicap můžeme snadno odstranit, a to tak, že korkovou podlahu opatříme vinylovou fólií, díky níž podlaha odolá případnému poškození.
Dobrý den, zaujal mě tento styl podlahy, vybíráme s manželkou byt
zde přes tyto stránky, máte zkušenosti např. z bytů, není tam nějaký problém? Prošli jsme jich více, ale korek je opravdu asi málo prodávaný, tak se rozhodujeme. Děkujeme