Odvětrávané fasády – bojovníci proti plísním

Přemýšlíte o zateplení vašeho rodinného domu? Víte však, že běžné zateplení je náchylné na tvorbu vlhkosti a tím i vznik nepříjemných plísní? Bojíte se, že v letních měsících bude nově zateplený objekt horkou výhní? Tyto obavy jsou zcela na místě. Ovšem existují moderní řešení, díky nimž se můžete těmto problémům vyhnout. Právě použití odvětrávané fasády představuje ideální řešení před těmito neduhy.

Zateplení a tepelná izolace jako taková představují důležitou součást našich staveb. Reprezentují dokonalého ochránce před únikem tepla a energie. Díky izolaci můžeme ušetřit nemalé finanční prostředky. Možná si ale na první pohled neuvědomíme, že zateplená fasáda s sebou bohužel přináší i neduhy, v podobě kondenzace vodních par, velké vlhkosti, vzniku plísní, rozmnožení parazitů a dalších škůdců.

Díky odvětrávaným fasádám může stavba dýchat

Odvětrávané fasády, jak už z názvu vyplývá, jsou systémem umožňujícím přístup vzduchu do zdiva. Jak se říká, stavba může dýchat i po samotném zateplení. Voda, vlhkost a vodní páry se rovnoměrně odpařují a nevznikají tak plísně. Systém odvětrávaných fasád je přitom velice jednoduchý. Mezi zdivem a izolací zůstane uzavřená vzduchová mezera, která napomáhá cirkulaci vzduchu. Další vrstvu poté tvoří jednotlivé systémy fasádních cihel nebo dalších materiálů.

Moderní technologie zdokonalují i systémy odvětrávaných fasád. Nemluvíme tedy jenom o snížení hmotnosti u používaného materiálu, ale především o zlepšeném systému uchycení umožňujícím využití odvětrávaných fasád i u atypických staveb. Problém s roztažností materiálu vyřešil systém speciálních úchytů a nosných roštů.

Mezi hlavní výhody odvětrávaných fasád patří:

  • Dokonalá izolace, a to i přesto, že pod izolací proudí vzduch
  • Zabraňují vzniku nepříjemných plísní, kondenzaci par, vody a vlhkosti
  • Dlouhá životnost systému
  • Rychlé ochlazování budov v letních měsících (zvlášť vhodné pro pasivní a nízkoenergetické rodinné domy)
  • Široká škála barev fasád a materiálů či jejich imitací
  • Vysoká konstrukční variabilita, snadná montáž i výměna
  • Protihluková ochrana a mechanická odolnost
Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz