Pronajímat byt bez energetického průkazu již nepůjde

Pokud pronajímáte byt nebo se na to chystáte, měli byste zpozornět. Od nového roku budete potřebovat k pronájmu i tzv. průkaz energetické náročnosti budov. Tato novinka pomůže i budoucím nájemníkům. Ti se dozvědí, jak energeticky náročný byt kupují.

Do konce minulého roku platilo, že energetický průkaz neboli informační štítek o energetické náročnosti provozu budovy jste potřebovali pouze v případech prodeje či pronájmu celého domu. Od 1. ledna letošního roku přešla tato povinnost i na vlastníky bytů.

Jak takový průkaz dostanete? Průkaz energetické náročnosti budov vám vystaví společenství vlastníků jednotek. Nebude-li tento doklad součástí nabídky, můžete se dostat do značných problémů, s hrozbou sankčního poplatku až do výše 200 000 Kč. Průkaz je zpracováván pro celý bytový dům.

V případě, že se společenství vlastníků jednotek s majitelem bytu nedohodne a průkaz mu nevydá, musí prodávající v inzerci či v realitní kanceláři uvést hodnotu energetické náročnosti pod písmenem G, tady nejhorší energetickou třídu. Zároveň předloží kupujícímu informace a vyúčtování energií za 36 nejbližších měsíců.

Majitel bytu, v případě nižšího nájmu, který mu vznikl tím, že nemohl předložit energetický průkaz náročnosti budovy, může na společenství vlastníků jednotek požadovat zaplacení ušlé ztráty. Prokázat škodu bude však zřejmě velmi složitou záležitostí. Stejnou povinnost jako majitelé nemovitostí a bytů, mají i realitní kanceláře, které musí u každého inzerátu uvést písmeno, udávající energetickou třídu budovy.

Přestože se toto nařízení může zdát zbytečně byrokratické, budoucím majitelům nemovitostí rozhodně napoví, v jakém stavu je kupovaný bytový dům. Rozdíl energetických tříd B a G může v konečném důsledku znamenat úsporu až 16 000 korun ročně, což představuje nezanedbatelnou částku ve výdajích na energii. V případě nejlepší třídy A a nejhorší třídy G se můžeme dopracovat až k rozdílu přesahujícím 20 000 korun.

Sledovat energetické průkazy náročnosti budov se tedy vyplatí!

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz