Vybíráme dětské matrace pro nejmenší miminka

Nejmenší miminka jsou ovlivňována prostorem, v němž žijí. Vzhledem k tomu, že novorozeňata a batolata tráví v postýlce až 16 hodin denně, stává se právě postýlka jejich jedinečným životním prostorem. K tomu bychom měli přistupovat nejenom při výběru postýlky jako takové, ale i při výběru dětské matrace.

Nejprve se zaměříme na tuhost matrace. Kvalitní matrace pro děti do tří let věku by měla mít střední tuhost. A to především proto, že takto malé dítě potřebuje dostatečnou oporu pro páteř. Miminko roste a měkké matrace mu neumožní stabilizovat tělo.

Vlastností matrace by měla být nejenom dostatečná tuhost, ale také odvětrání neboli ventilace. Takovéto matrace budou jistě zatížené velkou vlhkostí, proto bychom se měli zamyslet i nad speciálními úpravami dětských matrací. Myslíme tím třeba svislé děrování nebo využití pěn s rozšířenou strukturou pórů.

Stejně tak, jako u „dospěláckých“ matrací, lze na trhu nalézt výrobky z PUR pěny, ale i kokosové, latexové, molitanové nebo dětské zdravotní matrace. Na rozdíl od nás dospělých, děti nepotřebují zónové matrace. Je to jednak dáno tím, že miminka rychle rostou a přerostla by i jednotlivé zóny, což by jistě neprospělo jejich páteři. Na druhé straně se pro děti, které se v postýlkách neustále převalují a stále hledají ideální polohu, lépe hodí jednolitá ložná plocha. Ta může být popřípadě tvarována do malých vlnek, zlepšujících prokrvení těla.

Pěnové matrace mohou být tvořeny polyuretanovou pěnou nebo lehčeným polyuretanem. Můžeme se také setkat s dětskými matracemi sendvičového typu či s tzv. HR materiálem neboli studenou pěnou, která zvyšuje pružnost matrace i její tuhost.

Matrace z kokosových vláken představují ideální kompromis k tradičním molitanovým a pěnovým matracím. Kokosová vlákna tvoří nejenom dostatečně pevnou část matrace, ale jsou zároveň i antibakteriální a antialergická. Takovéto matrace zabraňují vzniku vlhkosti a snižují riziko výskytu roztočů. Přidanou hodnotou kokosové matrace je fakt, že každá strana disponuje rozdílnou tuhostí, což využijete v případech, kdy dítě povyroste a bude potřebovat jinou objemovou hmotnost matrace.

Dalšími alternativami jsou například: latexová matrace, molitanová matrace, dětská pružinová matrace nebo pohanková matrace. Pohanka má podobné vlastnosti jako kokos, avšak je měkčí. Lze ji proto využít pro starší děti.

Při výběru dětské matrace nesmíme zapomenout ani na správnou volbu potahu, který by měl být samozřejmě pratelný a odnímatelný. Zdravotní a hygienická nezávadnost se považuje za standard. Součástí potahu může být i chránič matrace, který slouží jako ochrana před znečištěním. Chránič je nejčastěji výroben z bavlny a PUR pěny, chránící před vodou a vlhkostí.

V každém případě je dobré, zaměřit se na kontrolu bezpečnosti, certifikáty kvality a na doporučení!

Přejeme vám hodně štěstí při výběru matrace pro vaše ratolesti.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz