Vybíráme světlo do dětského pokoje i do škol

Nastává podzim, dny se zkracují a všudypřítomná nízká oblačnost nás nutí stále častěji svítit. Výběr osvětlení ale není lehkou záležitostí, zvláště pak, vybíráme-li světlo do dětského pokoje, studovny, pracovny nebo do školních tříd. V dnešním článku vám poradíme, jak a podle čeho vybírat osvětlení pro děti a studenty.

Podle statistik ministerstva školství nastoupilo letos do tříd 150 tisíc prvňáčků, což znamená i 150 tisíc rodičů, kteří přemýšlejí, jak upravit dětský pokoj, tak, aby vyhovoval všem potřebám na kvalitní sezení či osvětlení.

Každá barva reaguje na světlo jinak aneb pečlivě vybírejte barvu dětského pokoje

Návrháři doporučují vycházet především z vlastností dětského pokoje. O kvalitě světla totiž rozhoduje například barva pokoje, ale i dispoziční řešení či velikost oken. Tak například prosklená plocha místnosti by v ideálním případě měla odpovídat deseti procentům velikosti dětského pokoje.

„Při navrhování dětských pokojů si konkrétní místo musím pečlivě prohlédnout a popovídat si s rodiči. Z celého domu je právě v této místnosti nejdůležitější dopadající denní světlo. Přirozené světlo pak doplňujeme efektovým osvětlením, kterým můžeme navíc i měnit atmosféru v pokoji, například ztlumené světlo navodí uklidňující náladu před spaním. Obecně platí, že čím více světelných zdrojů a světelných soustav použijeme, tím lépe,“ vysvětluje Ondřej Karpianus, interiérový designér ze společnosti EXX, která se dlouhodobě zabývá navrhováním bytového osvětlení.

exx-osvetleni-detskeho-pokoje-01

Zdroj: EXX s. r. o.

Při výběru osvětlení do dětského pokoje hraje důležitou roli i samotný věk dítěte. S přibývajícím věkem a nároky na učení i zábavu bychom měli vybírat i osvětlení. Školáci rozhodně využijí stolní lampičky, nejlépe s pohyblivým ramenem. Osvětlení pak vévodí centrální stropní světlo a případně i nástěnné osvětlení. Trendem posledních let je i možnost tlumení světel. Takto tlumené světlo děti uklidní a navodí příjemnou atmosféru.

Interiéroví designéři mají zkušenosti s realizacemi mnoha dětských pokojů i školních tříd

V případě osvětlení školních místností, tříd a nejrůznějších heren musíme navíc dodržet zákonné normy a vyhovět úředním nařízením. Velký důraz se klade na přirozené denní světlo, například herny projektanti směřují na východ. Zajímavý příklad spojení moderního osvětlení a netradičního interiéru nabízí od letošního září Mateřská škola Pramínek v Teplicích nad Bečvou. „Osvětlení bylo zásadním bodem našeho návrhu. Vybírali jsme je pečlivě tak, aby odpovídalo vybavení tříd a celkově vyhovovalo jak esteticky, tak funkčně. Světla například mají hladké povrchy, aby se v nich nedržel prach,“ doplňuje detaily designér Ondřej Karpianus.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz