Výhody a nevýhody keramických tvárnic

V době, kdy se rozmýšlíte nad stavbou nového rodinného domu, je dobré rozhodnout se, z jakého materiálu jej postavíte. Na výběr máte jednak z klasických pálených cihel, pórobetonového zdiva nebo keramických tvárnic. V dnešním článku si rozebereme výhody a nevýhody keramických tvárnic.

Výběr stavebního materiálu a konstrukcí by měl představovat první fázi stavby. S výběrem začínáme tedy ještě před projektováním či designovými návrhy našeho nového domu. Nevhodnou střešní krytinu, popřípadě okna můžeme vyměnit, ale zbourat celý nový rodinný dům jenom kvůli špatné volbě zdiva…?! To asi neuděláme.

Dutiny zvyšují tepelnou izolaci tvárnic

Keramické tvárnice jsou, stejně jako kupříkladu klasické cihly, vyráběny z pálené hlíny. Rozeznáme je podle charakteristického masivního tvaru, ale i zvláštních dutin zajišťujících dokonalé tepelně-izolační vlastnosti.

Keramická hmota jako taková představuje jednu z nejstarších směsí, používaných ke stavbě domů a budov. Oplývá neobyčejnou životností a výdrží. V kombinaci s dnešními technologiemi, představuje keramika výjimečný stavební materiál s takovými vlastnostmi, jakými jsou: zdravotní a hygienická nezávadnost, stálost, izolační vlastnosti nebo objemová tuhost.

keramické tvárnice II

Tvar keramických tvárnic zrychluje výstavbu

Již výše zmíněné dutinky, tak charakteristické pro keramické tvárnice, dodávají materiálu lehkost a tepelně izolační schopnosti. Tzv. superizolační cihly reprezentující nový typ keramických tvárnic dosahují vysokých hodnot tepelných odporů a zlepšují mikroklima budovy. Přidanou hodnotou se stává i dobrá odolnost proti požárům a vysokým teplotám.

Plusem keramické tvárnice je její velikost. Díky ní lze výstavbu zrychlit a snížit tak náklady. Díky tzv. pero-drážkám a broušeným cihlám spotřebujeme navíc mnohem méně malty, než by tomu bylo u klasických cihel. Tvárnice nebo keramické cihly mohou být použity k výstavbě obvodových a vnitřních nosných zdí, ale i příček. Jsou tedy maximálně univerzální.

Vybírejme tvárnice podle hodnoty tepelného odporu a součinitele prostupu tepla

Výběr konkrétních keramických tvárnic záleží na dvou hodnotách, a sice na součiniteli prostupu tepla a na tepleném odporu. Součinitel prostupu tepla udává tepelné a izolační schopnosti konstrukce. Tepelný odpor naopak ukazuje míru odporu proti pronikání tepla. Ve zkratce můžeme říci, že čím vyšší je hodnota tepelného odporu materiálu, tím pomaleji jím teplo prochází.

 

Výhody keramických tvárnic:

+ jedinečná tepelná izolace

+ velmi dobrá pevnost v tlaku

+ nenasákavost

+ protipožární odolnost

+ rychlost a jednoduchost výstavby

 

Nevýhody keramických tvárnic:

– tvárnice jsou křehké

– vysoká objemová hmotnost

– složitější opracovatelnost

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz