Přinášíme tipy do domácnosti, které pomůžou zatočit s nepořádkem a zmírnit alergie
Oteklé oči, plný nos, svědění nebo záchvaty kýchání. Příznaky jsou individuální, nicméně všichni alergici se jednoznačně shodnou na tom, že jim dokáží pěkně znepříjemnit život. Ani vědci to nevidí v budoucnosti moc optimisticky a odhadují, že v roce 2025 bude trpět alergií každý druhý Evropan.
České republice vévodí nesnášenlivost na pyl či roztoče, což jsou jedny z nejrozšířenějších alergenů. Podráždit nás umí také chlupy domácích mazlíčků. S narůstajícím teplem zvířata línají a spadaná srst se dokáže rychle roznést a alergiky potrápit. Čtyřnohých kamarádů se naštěstí nemusíte hned zbavovat. Stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel a domů si pořídit kvalitní čisticí pomocníky jako jsou například robotické vysavače.
Co pomůže od alergií?
Pečlivý úklid, to je zaklínadlo, které vám od alergií skutečně pomůže. V boji proti nezvaným návštěvníkům určitě zabere, když budete konstantně udržovat nízkou teplotu vzduchu a sucho v bytě. Nezapomínejte ani na pravidelné větrání a vpuštění denního světla do místností, kde se roztoči vyskytují nejvíce. Tyto základní postupy vás od nepříjemných alergenů, kterými jsou převážně plísně, zvířecí chlupy a samotný pyl zaručeně zachrání. Navíc, paraziti se drží hlavně u země, proto několikrát v týdnu pečlivě vyluxujte.
Robotický kamarád nevíří prach
Nebaví vás každý den vysávat? Šikovnou alternativou neustálého ohýbání se s vysavačem v ruce je domácí robotický vysavač iRobot. Na rozdíl od klasických vysavačů při úklidu vůbec nevíří prach. Tím pádem výrazně pomáhá alergikům v nekonečném boji. Navíc robot pracuje, zatímco vy budete například v práci či s rodinou na výletě.
Kde si roztoči hoví?
Roztoči jsou téměř po celém bytě, ale nejvíce se jim daří v ložnici a u často používaného čalouněného nábytku nebo na místech, kde odpočívají domácí mazlíčci. Další dobrou radou je udržovat nízkou vlhkost v bytě, která přispívá k tomu, že se nebude alergenům v domácnosti líbit. Popřemýšlet byste měli také nad pořízením protiroztočových povlaků, které škůdce doslova zastaví.
Zvláštní kategorie: alergie na zvířecí chlupy
Pokud se u vás vyvinula alergie na zvířecí chlupy až poté, co jste si pořídili čtyřnohého kamaráda, nezoufejte. Když zvířeti dopřejete alespoň dvakrát týdně pořádnou koupel, snížíte vylučování dráždivých látek dokonce až o 90 %. Pomohou i speciální roztoky, které se vtírají do srsti zvířete.
Chlupy nejsou hlavní problém
Alergické symptomy nevyvolávají samotné chlupy, jak se dlouho věřilo. Alergeny tvoří v základě bílkovinné molekuly, které najdeme v moči, slinách, odumřelých buňkách nebo výměšku mazových žláz. Chlupy pak slouží jen jako určitý přenašeč, na kterém ulpívají.
Věděli jste, že…
- 40 % Evropanů je alergických na pyl
- Až 20 % Evropanů se s příznaky alergie potýká každý den
- Více jak 150 milionů Evropanů trpí chronickou alergií
- Květiny ambrózie (alergen) dokáží vyprodukovat až miliardu pylových zrn
Napsat komentář