Jak ideálně osvětlit kuchyň?

Kuchyň a kuchyňská linka, jakožto jeden z nejdůležitějších prostorů v naší domácnosti si zaslouží pozornost. A to nejenom co se týče vnitřního vybavení, ale především osvětlení. Osvětlení by mělo splňovat nároky na bezpečnost při práci v kuchyni. Rozmístění, intenzita a praktičnost jsou faktory, na něž se budeme v souvislosti s instalací osvětlení pozorně dívat.

Rozdělme si kuchyňské osvětlení do pěti hlavních bodů. Základem je kvalitní hlavní osvětlení, kterému sekunduje osvětlení temnějších zákoutí a částečně i světlo pro kuchyňskou linku. Nasvícení kuchyňské linky a pracovní desky je jednou z nejdůležitějších součástí práce se světelnými zdroji v interiéru. Dekorativní osvětlení skříněk, barového pultu či šuplíků pak představuje designový detail pro navození uklidňující atmosféry.

Začněme však hlavním světlem. Hlavní světlo představuje středobod celé místnosti. Pokud přemýšlíme o pořízení tradičního závěsného lustru, měli bychom popřemýšlet nad jeho umístěním. Přestože je světlo dostatečně intenzivní, rozhodně neposvítí nad samotný kuchyňský kout, do rohů nebo ke vzdálenějším místům v kuchyni. Hlavní světlo se proto doporučuje umístit nad jídelní stůl tak, aby spolu s ním tvořilo dominantu místnosti.

V prostornější kuchyni rozhodně oceníme výhody víceramenných svítidel, která osvětlí zastíněné kouty místnosti. Nad samotnou kuchyňskou linku musíme zvolit bodová světla, LED osvětlení nebo lineární zářivky. Kuchyňská linka musí být dostatečně osvětlena tak, aby nedocházelo k nepříjemným odleskům, znepříjemňujícím vidění. Tomu vyhovuje právě LED bodové osvětlení.

TIP: Vybírejte osvětlení již v době, kdy si pořizujete novou kuchyni nebo kuchyňskou linku. Větší intenzita světla vyhovuje matnému nábytku, protože se na něm nevytvářejí odlesky. Podobné je to i případě kuchyňské desky.

Světla, které svítí přímo nad pracovní plochou a nevytváří nepříjemné stíny, docílíte instalací svítícího dna horních skříněk, popřípadě přidáním LED pásku nebo zářivky. V moderním provedení a při použití kaleného skla vypadá tento potřebný doplněk opravdu úchvatně. Pro zlepšení orientace v místnosti lze kuchyňskou linku taktéž doplnit osvětlením polic, varného ostrůvku, barového pultu nebo šuplíků.

Velkou výhodu představují kuchyňská studia, fungující jako galerie, kde se na vlastní oči přesvědčíte o důležitosti umístění světelných bodů nad kuchyňskou linkou.

Pak už pro vás nebude problém, vybrat ta správná světla do kuchyně a nad kuchyňskou linku!

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz