Jsou investiční byty výnosné?

Představa, že si vezmeme hypotéku, koupíme nový byt v některé z atraktivních lokalit za akční cenu, seženeme nájemníky, nastavíme vhodně vysoký nájem, nájemníci hypotéku v relativně krátkém čase splatí a my budeme mít po několika letech téměř nový byt je nesmírně lákavá. Avšak, je to tak jednoduché, jak to vypadá? Vyplatí se, pořídit si byt jako investici?

S určitou dávkou nadsázky bychom mohli říci, že právě teď je ideální doba na to, pořídit si investiční byt. Inu, nahrávají tomu okolnosti. Přestože jsme na podzim zaznamenali mírný nárůst hypotéčních úroků (cca o 0,04%), hypotéky se stále drží na svých minimech. Hospodářství se po slabých letech opět dostává do formy a ceny nových bytů mírně stoupají. Z uvedeného výčtu je zřejmé, že pořízení bytu, ať už za účelem investice nebo trvalého bydlení, se stává logickým krokem.

 

Investiční byty se zhodnocují téměř okamžitě

 

Výhodou investičních bytů je nesporný fakt, že oproti jiným finančním investicím lze s bytem po jeho pořízení nakládat. Můžeme jej pronajímat, bydlet v něm, případně provozovat výdělečnou činnost. V případě cenných papírů, komodit, akcií či dluhopisů si zpravidla musíme počkat na jejich splatnost.  Pokud bude zdražování bytů pokračovat, přičemž se jistě zvýší i úrokové sazby, budete mít na trhu, jakožto majitelé nemovitostí, konkurenční výhodu.

Měli bychom se zároveň vyvarovat chyb, souvisejících s nákupem investičního bytu. Podle vývoje cen, který naleznete na stránkách realitních společností, jasně určíte region, oblast či město, kde jsou ceny bytů nejnižší. Zároveň se doporučuje sledovat trend vývoje předpokládaného růstu. Jestliže dosáhnete ideálního poměru růstu a nízké ceny, máte vyhráno.

 

Ochrana úspor před inflací

 

Tedy ne úplně. Obezřetnost je na místě zejména tam, kde bytové domy čekají velké rekonstrukce, třeba v podobě nového zateplení, výměny střechy či oken. Budoucí náklady a další poplatky mohou cenu takového bytu značně prodražit.

Disponujete-li volnými finančními prostředky, stává se investice do bytu zajímavou alternativou. Musíte však počítat s delší návratností. Investiční byt však stále představuje jistotu kvalitního uložení financí. Jak se totiž můžete sami přesvědčit, ceny nemovitostí stále rostou a je velice pravděpodobné, že porostou i nadále!

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz