Rýmovník. Skvělá rostlina nejenom proti rýmě

V posledních letech zažívá tato pokojová rostlina doslova boom. Rýmovník, možná kvůli svým pozitivním vlastnostem se stal tak slavným, že se objevil v hned několika televizních filmech a seriálech. Ovšem, co je to vlastně ten Rýmovník?

Je druhá polovina února a na nás, tedy především na naše zdraví, opět útočí chřipkové epidemie, viry a nejrůznější jiné respirační choroby. Prevence se proto stává velice důležitou, proto také využíváme nejrůznější alternativní způsoby boje proti těmto chorobám.

Domácí lékař, který by neměl chybět v žádné domácnosti

Právě rýmovník, jak již název napovídá je jednou z variant boje proti respiračním onemocněním. Rýmovník neboli také molice či mexický eukalypt je rychle rostoucí, nenáročnou pokojovou rostlinou. Přestože ji většina lidí zná jako léčivku, dokáže účinně bojovat i proti obtížnému hmyzu, komárům nebo molům. Její aromatické silice zlepšují ovzduší v pokojích, přičemž mají i zklidňující účinky.

TIP: Internetové diskuze a bazary nabízejí nepřeberné množství rad, návodů a tipů, jak pěstovat rýmovník. Navíc si můžete nechat rýmovník poslat od pěstitelů až k vám domů.

Přivoníte-li si k této rostlině, můžete ucítit tóny máty peprné nebo meduňky. Každopádně však ucítíte příjemnou eukalyptovou vůni. Rýmovník nám pomáhá například při onemocnění dýchacích cest. Jak jej použít? Jednak lze připravit odvar z několika listů, ale také můžeme mezi prsty rozetřít listy a inhalovat příjemné aroma. Při rýmě prý pomáhá pravidelné přičichávání k listům. Jak jsme si již výše uvedli, tak silice rýmovníku jsou velice intenzivní. Vložíme-li listy do nádoby s vodou a postavíme-li je na topení, vytvoří nám v pokoji či ložnici ideální prostředí k dlouhotrvajícímu a ničím nerušenému spánku.

Rýmovník se stává všestranným pomocníkem

Čaj z listů není pouze bojovníkem proti respiračním onemocněním, nýbrž také pomocníkem při boji s vysokým krevním tlakem, s bolestmi hlavy, nadýmáním atd. Kromě těchto léčebných účinků, lze lístky použít i v naší šatní skříni. Tam nejenom nádherně provoní šaty, ale zabrání i rozšíření nepříjemných molů.

rýmovník

Rýmovník odpuzuje hmyz

Rýmovník se stal populárním také díky schopnosti odpuzovat hmyz, především pak komáry a mouchy. V letních měsících jej proto umisťujeme nedaleko otevřených oken a dveří tak, aby se tento nepříjemný hmyz nedostal za neviditelnou bariéru tvořenou rýmovníkem.

Jak se rýmovník pěstuje? Rýmovník je nenáročnou pokojovou rostlinou. Pěstujeme ho na dostatečně osvětleném místě, v hlinitopísčité zemině s mírnou zálivkou. V jarních měsících můžeme rostlinku přesadit, lehce pohnojit a zaštípnout, aby si udržela tvar. Rýmovník se množí řízkováním, přičemž řízky přepichujeme do písčité země. Můžeme však také vyzkoušet, nechat pustit výhonky rostlinky ve vodě.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz