Zahřejte se. O krbová kamna je stále zájem

Svého času byla krbová kamna nedílnou součástí domácností. Dnes si je pořizují především lidé, kteří touží po přítomnosti „živého“ ohně a chtějí se vyhnout náročnému budování krbu. Ve srovnání s klasickým krbem nevyžadují komín s tak velkým průměrem a obvykle jsou i výrazně levnější.

Správně dimenzovaná krbová kamna zajistí efektivní doplňkové vytápění a v případě napojení na radiátory poslouží i jako alternativní zdroj tepla pro celý dům. Moderní krbová kamna mohou být velmi účinná.

Kamnáři z cechu Ekomplex poukazují na to, že některé modely atakují hodnotu 85 %, čímž se blíží klasickým plynovým kotlům. Efektivita zařízení spočívá v uzavřeném spalovacím prostoru a hlídání procesu hoření regulací přívodů vzduchu.

Zdroj: Krbaři a kamnáři z cechu EKOMPLEX

Zdroj: Krbaři a kamnáři z cechu EKOMPLEX

Topte déle a úsporněji

Dotázaný topenář z Ekomplexu poradil následující. „Při výběru je dobré hledět na to, zda je daný model vybaven primárním i sekundárním spalováním (můžete se však setkat také s pojmem „terciární spalování“). V rámci primárního spalování dochází k hoření tuhého paliva a při sekundárním pouze plynů. Znamená to, že v momentě, kdy kamna dosáhnou požadované teploty, dojde k zapálení zplodin, které by jinak vyšly komínem. Díky tomu je topení úspornější a doba hoření delší.“ V současné době funguje na výše uvedeném principu naprostá většina krbových kamen.

Pro majitele krbových kamen je zajímavé také alternativní vytápění, které spočívá v napojení otopné soustavy do běžného okruhu napojeného na hlavní zdroj tepla v domě. Kamna s výměníkem tak většinou nachází uplatnění v domech, a nikoliv na chatách a chalupách.

Odborníci radí, aby si zájemci o krbová kamna s výměníkem předem zjistili tepelné ztráty vytápěného prostoru a pořídili si model s potřebným výkonem.

Share Button

One Response to Zahřejte se. O krbová kamna je stále zájem

  1. Hanusch napsal:

    Neeee, tohle mi nedělejte. Mám ráda kachlový kamna, ale tohle je hnus 😀 Nikdo je dneska už neumí dělat pěkně… A proto musím zůstat u svých krásných krbových vložek (plural, jelikož na chatě a doma) http://www.flamen.cz/cz/produkty/krby/rada-kappa/1284-kappa-aku-70h-l-92000039.html (btw, taky akumulačky) 🙂 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz