Březen na zahradě

Březen je pro zahrádkáře nádherným obdobím. Dlouhé zimní měsíce končí a pomalu, ale jistě se blíží jaro. Objevují se první pupeny, prvosenky, sněženky a bledule. Kromě přípravy zahrady bychom neměli zapomenout na prořezávání ovocných stromků, na předpěstování zeleniny nebo na přípravu pařenišť a foliovníků.

Po tom, co sleze poslední sníh, je třeba zkontrolovat rostliny, které zůstávají na zahradě i přes zimu. Jde třeba o jahodníky. Standardně platí, že všechny rostliny bychom měli zbavit odumřelých zbytků listů, abychom zabránili zvýšenému výskytu nejrůznějších škůdců a plísní. U jahodníků to platí dvojnásob. Záhony s jahodníky zkontrolujeme, odstraníme uvadlé listy, lehce zkypříme okolní půdu a odstraníme plevel. K rostlinkám, které nejsou dostatečně zasazené, přihrneme hlínu a zatlačíme je do země. V druhé polovině března už můžeme začít s přihnojováním pomocí speciálních hnojiv na jahodníky a drobné ovoce.

Březen je ideálním měsícem k prořezávání jabloní

Hnojení je neméně důležité také pro ovocné stromky. Kolem obvodu stromu lze přihnojovat s pomocí dokonale uleželého hnoje nebo třeba kompostu. Obecně platí, že čím starší je strom, tím více kompostu mu dopřejeme. Ovocné stromy, zvláště pak jabloně a hrušně podrobíme tradičnímu jarnímu prořezávání. Naopak broskve, meruňky nebo švestky by se měly zkracovat až v době rašení prvních pupenů. Březen a všeobecně jarní měsíce se stávají ideálním obdobím pro vysazování ovocných stromů, především pak meruněk, nektarinek anebo broskvoní.

Kromě březnové péče o vzrostlé ovocné stromy se také musíme postarat o drobné keře nebo drobné ovoce, jako například ostružiny, angrešt, rybíz nebo maliník. Odstřiháváme dvou a víceleté výhony, přičemž lehce zmlazujeme i suché, zmrzlé či jinak poškozené jednoleté výhonky.

sněženka

Začněte s předpěstováním paprik a rajčat. V dubnu už bude pozdě!

Již na začátku měsíce bychom měli začít s předpěstováním zeleniny. Do kelímků nebo malých domácích pařenišť vyséváme papriky a rajčata. Také třeba brokolice vyžaduje vysévání v prvních březnových dnech. Pokud již máme připravená pařeniště nebo fóliovníky, lze do nich vysévat karotku, ředkvičku nebo předpěstovaný raný salát.

TIP: V případě častých ranních mrazíků se doporučuje použití netkané textilie, která rostlinky ochrání před výkyvy teplot.

Ke konci března již můžeme osévat venkovní záhony. Prvními semínky mohou být kupříkladu: mrkev, petržel, špenát nebo kopr. Netkaná textilie opět ochrání semena před mrazem, ale i před případnými škůdci nebo nenasytnými ptáky.

Mulč je výborným pomocníkem pro vaši zahradu

Kromě zeleniny a ovoce se věnujeme i prohlídce okrasných letniček a trvalkových záhonů, zkontrolujeme stav jehličnanů, přičemž odstraňujeme odumřelou hmotu nebo jehličí. Květiny, například růže zbavíme přebytečné hlíny, která je chránila před mrazem. Odstraňujeme plevel. K přihrnování lze použít mulč, chránící záhony před plevelem. Mulč ale také zlepšuje vlhkost a teplo okolního prostředí a tím pomáhá i prospěšným půdním mikroorganismům.

Důkladnou péčí by měl projít i náš trávník. Jde především o odstranění odumřelých zbytků trav, o vertukutaci nebo aerifikaci trávníků. Pro zdravý růst a krásnou zelenou barvu lze doporučit i pravidelné hnojení nebo povápnění.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz