Ergonomie kuchyně aneb jak na dispoziční řešení?

Zařizujete kuchyň? Přemýšlíte o novém bydlení? Chcete rekonstruovat kuchyň, kuchyňský kout i jídelnu? Nejste si jisti, jak uspořádat kuchyňský prostor? Existuje hned několik pravidel, vycházejících z logiky i zkušeností uživatelů, podle nichž je možné se řídit při zařizování vaší nové kuchyně nebo kuchyňského koutu.

Dispoziční řešení v prostoru takové místnosti, jakou je kuchyň nebo kuchyňský kout, musí vycházet z potřeby charakteru místnosti. V kuchyni připravujeme jídla, vaříme, umýváme nádobí, skladujeme potraviny, uklízíme, jíme atd. Řešení prostoru a jeho návaznost na pracovní plochy nebo spotřebiče představuje nelehký úkol, s nímž nám pomáhá dispoziční řešení a ergonomie kuchyně. Pojďme se na některá tato pravidla podívat:

  • Varné centrum nebo sporák instalujeme tak, aby po obou jeho stranách vznikl dostatečný prostor pro umístění přípravné plochy. Každá plocha by měl mít minimální šířku 40 cm.
  • Chladnička – odkládací plocha – dřez – sporák. Tak by měla vypadat cesta od chladničky směrem k varnému centru.
  • Myčka na nádobí a dřez by měly být v těsné blízkosti.
  • Dalším logickým prvkem je umístění odpadkového koše, který by měl být umístěn pod dřezem a blízko pracovní plochy, tedy v místech, kde vznikne nejvíce odpadků.
  • Výklopný systém horních skříněk je nejenom pohodlnější, ale řeší i bezpečnostní funkci.
  • Pracovní deska by měla být standardně ve výšce 85 – 105 cm, přičemž sporák nebo varné centrum můžeme umístit níže. A to z toho důvodu, že pravděpodobně budeme vařit ve větších hrncích s nějakým množstvím pokrmů. Finální výška se tedy vyrovná.
  • Přestože platí, že výšku pracovní plochy bychom měli přizpůsobit naší tělesné výšce, tak dřez umísťujeme výše než pracovní plochu kvůli ohýbání a případným bolavým zádům.
  • Čím hlubší pracovní deskou disponujeme, tím níže můžeme umístit horní skříňky.
  • Pracovní plochy bychom měli dostatečně osvětlit, třeba bodovým nebo LED světlem, popřípadě zářivkou. Důležité je, aby světlo nevrhalo stíny a záblesky od příliš lesklého povrchu. To znamená, že světlo bychom měli volit i podle barvy a odstínu pracovní desky.
  • Kvalitní odvětrání se stává naprosto nepostradatelnou záležitostí, obzvlášť v kuchyňských koutech, jež jsou součástí velké obytné místnosti, spojené s jídelnou, obývacím pokojem nebo pracovnou.
  • Promyslete si i systém pro ukládání náčiní, nádobí, skleniček, porcelánu atd. Výsuvné systémy pomohou s obsluhou pro každého člena vaší rodiny.

To je jen malý výčet toho, nač bychom měli myslet při zařizování naší nové kuchyně. V následujících článcích, zabývajících se interiérem kuchyně si ozřejmíme další dispoziční varianty, třeba tzv. základní kuchyňský trojúhelník nebo rozdělení kuchyně podle zón.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz