Horolezecká odměna aneb chata, která nadchne

Na úpatí slovinské hory Skuta, ve výšce 2532 metrů nad mořem, vyrostl neobyčejný architektonický skvost, v podobě originální dřevěné chaty pro nocleh horolezců či turistů.

Na třetím nejvyšším vrcholu Kamnišských Alp vždy stávala malá dřevěná chata, poskytující prosté ubytování horolezcům. Zub času a drsné vysokohorské podmínky se staly pro tento přístřešek osudnými. Nové zadání tedy znělo jasně; vybudovat takovou chatu, která bude ozdobou a monumentem zároveň, přičemž poskytne dokonalý komfort a teplo pro prokřehlé turisty i horolezce. Vyrovnání se s neobyčejně nepříznivými klimatickými podmínkami bylo výzvou, která se neodmítá.

Alpine Shelter by OFIS

Zdroj fotografií: ROCKWOOL; Anže Čokl, anzecokl.com

Pro architekty i konstruktéry byla stavba horského přístřešku jedinečnou výzvou

Návrh vytvořili známí slovinští architekti Spela Videcnik a Rok Oman ze studia OFIS. Zajímavou a funkční konstrukci vymysleli studenti Harvardské univerzity. Při stavbě konstrukce, která je k zemi ukotvena pomocí kovových kloubů, musel stavitelům pomoci i vrtulník slovinské armády.

Přestože v sousedství vysokých alpských masivů vypadá horská chata jako dřevěné párátko, rozhodně se může pochlubit hned několika přednostmi. Je složená ze tří pokojů. První místnost slouží pro uskladnění potravin a zásob, druhá je jakýmsi společenským prostorem a třetí má úlohu ložnice, až pro osm unavených horolezců.

Zdroj fotografií:  ROCKWOOL; Anže Čokl, anzecokl.com

Zdroj fotografií:
ROCKWOOL; Anže Čokl, anzecokl.com

Kompletní izolace od podlahy, až po střechu

Nutností pro takovýto objekt, bylo dodržení velké klimatické odolnosti, včetně vysokých teplotních výkyvů. Díky nové technologii protipožární izolace ROCKWOOL Airrock ND, která je rovnoměrně rozložena na celé ploše chaty, se budova může chlubit stálou a příjemně vysokou teplotou.

 

Horská chata tak představuje odměnu pro horolezce, kteří se vydají na těžkou a nevyzpytatelnou horskou túru, plnou nebezpečí a dobrodružství.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz