Rýmovník. Skvělá rostlina nejenom proti rýmě

V posledních letech zažívá tato pokojová rostlina doslova boom. Rýmovník, možná kvůli svým pozitivním vlastnostem se stal tak slavným, že se objevil v hned několika televizních filmech a seriálech. Ovšem, co je to vlastně ten Rýmovník?

Je druhá polovina února a na nás, tedy především na naše zdraví, opět útočí chřipkové epidemie, viry a nejrůznější jiné respirační choroby. Prevence se proto stává velice důležitou, proto také využíváme nejrůznější alternativní způsoby boje proti těmto chorobám.

Domácí lékař, který by neměl chybět v žádné domácnosti

Právě rýmovník, jak již název napovídá je jednou z variant boje proti respiračním onemocněním. Rýmovník neboli také molice či mexický eukalypt je rychle rostoucí, nenáročnou pokojovou rostlinou. Přestože ji většina lidí zná jako léčivku, dokáže účinně bojovat i proti obtížnému hmyzu, komárům nebo molům. Její aromatické silice zlepšují ovzduší v pokojích, přičemž mají i zklidňující účinky.

TIP: Internetové diskuze a bazary nabízejí nepřeberné množství rad, návodů a tipů, jak pěstovat rýmovník. Navíc si můžete nechat rýmovník poslat od pěstitelů až k vám domů.

Přivoníte-li si k této rostlině, můžete ucítit tóny máty peprné nebo meduňky. Každopádně však ucítíte příjemnou eukalyptovou vůni. Rýmovník nám pomáhá například při onemocnění dýchacích cest. Jak jej použít? Jednak lze připravit odvar z několika listů, ale také můžeme mezi prsty rozetřít listy a inhalovat příjemné aroma. Při rýmě prý pomáhá pravidelné přičichávání k listům. Jak jsme si již výše uvedli, tak silice rýmovníku jsou velice intenzivní. Vložíme-li listy do nádoby s vodou a postavíme-li je na topení, vytvoří nám v pokoji či ložnici ideální prostředí k dlouhotrvajícímu a ničím nerušenému spánku.

Rýmovník se stává všestranným pomocníkem

Čaj z listů není pouze bojovníkem proti respiračním onemocněním, nýbrž také pomocníkem při boji s vysokým krevním tlakem, s bolestmi hlavy, nadýmáním atd. Kromě těchto léčebných účinků, lze lístky použít i v naší šatní skříni. Tam nejenom nádherně provoní šaty, ale zabrání i rozšíření nepříjemných molů.

rýmovník

Rýmovník odpuzuje hmyz

Rýmovník se stal populárním také díky schopnosti odpuzovat hmyz, především pak komáry a mouchy. V letních měsících jej proto umisťujeme nedaleko otevřených oken a dveří tak, aby se tento nepříjemný hmyz nedostal za neviditelnou bariéru tvořenou rýmovníkem.

Jak se rýmovník pěstuje? Rýmovník je nenáročnou pokojovou rostlinou. Pěstujeme ho na dostatečně osvětleném místě, v hlinitopísčité zemině s mírnou zálivkou. V jarních měsících můžeme rostlinku přesadit, lehce pohnojit a zaštípnout, aby si udržela tvar. Rýmovník se množí řízkováním, přičemž řízky přepichujeme do písčité země. Můžeme však také vyzkoušet, nechat pustit výhonky rostlinky ve vodě.

Share Button

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz