Jak oživit nevzhledné části zahrad? Co třeba zkusit letničkové liány?

Máte na svých zahradách nevyužívané prostory, které nejsou pro velké květiny vhodné? Chtěli byste zakrýt nevzhledná zákoutí? Hledáte využití pro treláž, plůtek nebo pergolu? Ideální řešení pro úpravu tohoto prostoru představují letničkové liány neboli krásné, barevné a nenáročné květiny.

Dodat zahradě nový lesk a zašlou slávu není vždy jednoduchá záležitost. Zvláště pak v místech, která nejsou vhodná k pěstování trvalek, okrasných trav či krásně kvetoucích stromků. Hledání ideální rostliny pro takovéto místo zabírá mnoho času. Čas a energii si ušetříte, když do těchto zákoutí umístíte letničky, třeba Svlačec Blaue Mauritius, různé druhy Povijnic nebo Asarinu.

Modrý mauricius není pouze světoznámá poštovní známka

Svlačce jsou asi nejznámějšími letničkami. Nicméně musíme si dát pozor, abychom na svou zahradu neumístili Svlačec rolní, který by zde působil spíše jako otravný plevel. Naopak Svlačec Blaue Mauritius bude ozdobou vaší zahrady. Dlouhým převislým výhonům dominují velké modrofialové květy, jejichž poznávacím znamením je žlutý střed s bílými okraji. Svlačec se sází do menších květináčů nebo závěsných nádob, aby se mohl rychle pnout. Svlačec kvete většinou od začátku května do konce září. Nezřídka kdy své květy rozevírá večer nebo v noci, což představuje především v umístění u pergoly nevšední zážitek. Dostatek světla a stálá zálivka zajistí velké a barevné květy.

sky-blue-morning-glory-8793_1920

Nálevkovité květy Povijnice (Ipomoea) reprezentují barevnou hru na vaší zahradě. Konkrétně druh Ipomoea violacea dokáže téměř nevídané divy. Její ranní květy jsou totiž nádherně tmavě modré, aby kolem oběda zčervenaly a odpoledne dostaly romantickou růžovou barvu. Až osmicentimetrové květy tak dodají vaší zahradě punc jedinečnosti. Samotná rostlina dorůstá výšky až 5 metrů, přičemž má původ ve Střední Americe. Její listy jsou podobné břečťanu.

Různobarevné květy v průběhu celého květenství

Na vysazení k plotu a do polostínu se zase hodí Hrachor. Hrachor, který roste do výšky dvou metrů, potřebuje ke svému růstu dostatečnou oporu. Na oplátku se vám odmění velkými sytě barevnými květy. Například odrůdu Hrachor vonný Crimson and Blue Ripple poznáte podle nezvykle žíhaných purpurových květů.

blue-flowers-946559_1920

Velmi nápadnými zvonkovitými květy se může pochlubit Cobaea scandens, známá též pod názvem vilec. Tato až osmimetrová rostlina je taktéž schopna měnit barvy. Avšak zbarvení nemění v průběhu dne, nýbrž v průběhu svého vývoje. Z bílo-žlutého zabarvení se květy přemění v modré až fialové zvonky. Překrásnými růžovými trojúhelníkovými květy a květenstvím v průběhu celé vegetační sezóny se může pochlubit Popínavá Gloxinie, známá též jako Asarina.

Aby vám letničky rychleji vyrostly, můžete si je jednoduše předpěstovat. Semena vysévejte v průběhu března či dubna do připravených květináčů nebo truhlíků. Při teplotě mezi patnácti a dvaceti stupni budete moci první pravé lístky letniček přepichovat do dvou týdnů od zasetí. K přesázeným rostlinkám dodejte oporu, třeba v podobě špejlí nebo dřívek. Poté je už můžete sázet do předpřipraveného venkovního prostoru.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz