Jsou jednovrstvé konstrukce novým přístupem v zateplování budov?

O zateplování budov slýcháme velmi často. Nezřídka kdy se právě zateplení stává výrazným obchodním artiklem či přidanou hodnotou při stavbě nového rodinného domu na klíč. Není divu! Tepelná ochrana budov bude hrát jistě zásadní roli ve spotřebě energie našeho nového domova, ale je také součástí dotačních programů na stavbu nízkoenergetických či pasivních rodinných domů, například Nové zelené úsporám. Je ale zateplení vždy tou nejlepší variantou energetické ochrany?

Alternativu k běžně používanému zateplení představují tzv. jednovrstvé konstrukce neboli speciální tepelněizolační cihly. Sousloví „energetická náročnost budov“ představuje doslova mantru. Je zaklínadlem pro majitele domů, pro dodavatele materiálu, pro projektanty i pro developery. Není proto divu, že na tento stav zareagovali i výrobci stavebních materiálů a vyvinuli jednovrstvé konstrukce, které směle konkurují běžně používaným zateplovacím systémům.

Jednovrstvé konstrukce či jinak tepelněizolační cihly jasně dominují v mnoha faktorech. Jsou bezpečnější, stabilnější, odolnější proti požárům, vlhkosti, plísním atd. To je dáno především rozdílným tepelným odporem jednotlivých materiálů, použitých při zateplování.

Tepelněizolační tvárnice o tloušťkách 450 – 500 mm využívají jednak technologii, která v samotné cihle obsahuje již zabudovaný polystyren nebo izolační vrstvy. Díky integrovanému polystyrenu lze zvýšit tepelné a izolační vlastnosti tvárnic až o neuvěřitelných 40 %. Cihly si přitom zachovávají vlastnosti jako například: objemovou hmotnost, tepelnou vodivost, nesmírně důležitou difuzní otevřenost, ale také přirozené odvětrání, které je ostatně podobným konstrukcím vlastní již několik staletí.

Tyto tvárnice, jak už jsme si uvedli výše, vyhovují standardům pro stavbu nízkoenergetických a pasivních rodinných domů i dalších budov. Při takovýchto realizacích se stává nejdůležitějším, zamezit vzniku tzv. tepelných mostů neboli míst se zvýšeným výskytem úniku tepelných energií do okolního prostředí. Tepelné mosty tak mohou nejenom za únik tepla a snižování teploty, ale také za kondenzaci vodních par a vznik plísní. Jednovrstvé konstrukce účinně brání nejenom vzniku tepelných mostů, ale splňují taktéž normy na tepelný odpor či hmotnost. Jen tak lze vyloučit letní přehřívání budovy, s dosažením požadované vnitřní teploty. Tepelněizolační tvárnice pak chrání dům i v zimě a zabraňují zbytečným energetickým ztrátám.

Z uvedeného výčtu je jasné, že jednovrstvé konstrukce jsou přímým konkurentem běžně používaného systému zateplování budov. V porovnání s konkurencí lze s jistotou potvrdit, že tepelněizolační tvárnice lépe využijeme při stavbě nového rodinného domu. Nejenom díky uvedeným vlastnostem, ale i díky faktu, že nebudeme muset izolační konstrukci po 25 letech vyměnit, se realizace budov z tepelněizolačních tvárnic doslova nabízí. Naopak zateplení využijeme při rekonstrukcích či úpravách již postavených budov nebo při renovacích paneláků a bytových domů.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz