Leden na zahradě a ve sklepě

Po teplotně nadprůměrném prosinci nám meteorologové slibují pravou lednovou zimu v podobě hustého sněžení a mrazivých teplot. Neznamená to, že bychom měli přestat myslet na naši zahradu a uvelebit se u krbu. V lednu je čas na kontrolu úrody a sklepa, na první rychlení zeleniny, opravy zahradní techniky, zahradního náčiní atp.

Stará česká pranostika tvrdí, že „na svatého Hygina, pravá zima začíná.“ Svátek svatého Hygina byl v kalendářích zaznamenáván 11. ledna. Od tohoto data tedy k nám přicházela ta pravá zima. A jak to zatím vypadá, pranostiky stále platí. To ovšem neznamená, že práce na zahradě či ve sklepě ustanou.

  • Ještě než přijdou tuhé lednové mrazy, měli bychom zkontrolovat mladou výsadbu, respektive její úvazky či opory. Může se stát, že právě mladé rostliny budou díky mrazu vytažené téměř na povrchu. V tomto případě tedy přikryjeme rostlinky zeminou a přišlápneme je zpět.

Odstraníme-li u ovocných stromků druhotnou kůru, takzvanou borku, zabráníme škůdcům či houbám v šíření nákazy a narušování stromu. V nastalém mrazivém období tito škůdci zmrznou.

  • Nesmíme zapomenout ani na ovocné stromy. Odstraníme-li jejich druhotnou kůru, takzvanou borku, zabráníme škůdcům či houbám v šíření nákazy a narušování stromu. V nastalém mrazivém období tito škůdci zmrznou.
  • Pravidelně také zkontrolujte ovinutí pletiva kolem ovocných stromků, které chrání před okusem zvěře. Případně instalujte ještě netkanou textilii, zabraňující zmrznutí ovocného stromu. Odstranění zlomených a odumřelých větví by mělo být samozřejmostí.

 

Zdroj: pixabay.com/efes

Zdroj: pixabay.com/efes

 

  • Zeleninu (špenát, pór, kapusta), která nám zůstala přes zimu na zahradě, překryjeme chvojím. To samé můžeme učinit i s maliním a ostružiníky.
  • V případě okrasné zahrady dbáme na správný tvar jehličnanů a okrasných stromů, což znamená, že bychom měli pravidelně oklepávat sníh z větví tak, aby nedošlo k jejich zlomení nebo pronesení.
  • V lednu už můžeme začít s předpěstováváním letniček nebo nejrůznějších druhů zeleniny, třeba pažitky nebo petržele.
  • Pravidelně větráme sklep a prohlížíme stav uloženého ovoce a zeleniny
  • Připravíme krmítko pro ptactvo, které to jistě v dlouhotrvajících mrazech ocení

Na druhé straně je nutné zmínit, že právě leden je tím pravým obdobím, v němž můžeme bilancovat a zároveň plánovat další postupy, například při výsevu a výsadbě ovoce, zeleniny nebo okrasné zahrady.

Dobré nápady při péči o dům a zahradu získáme v odborných časopisech, na internetových stránkách i v magazínech. Inspirací nám může být i návštěva zahradnictví nebo odborného obchodu pro kutily. Každopádně je dobré, nabrat především tak potřebné síly, protože v dalších měsících zahradního ruku je budeme určitě potřebovat!

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz