Revitalizace trávníků. Pro dobrý život vašeho pažitu

Přestože je druhá polovina zimy, už nyní je potřeba myslet na naši zahradu. Před pár dny, kdy teplota vzduchu atakovala patnáct stupňů celsia, jsme si mohli povšimnout prvních nových výhonků trávy. Bohužel nám sníh odkryl i nevzhledná a zašedlá místa, která potřebují obnovu. Abychom nemuseli obnovovat celou zahradu, doporučujeme udělat pravidelnou kontrolu a revitalizaci trávníků. Jak na to?

Revitalizací trávníků rozumíme jeho prořezání, provzdušnění a prohnojení. Samozřejmostí je zalévání, proto jej do samotné revitalizace nezařazujeme. Nicméně po dlouhém zimním období se doporučuje trávník dokonale pročistit, shrabat, odstranit odumřelé výhonky, mechy a plst.

Vertikutace zvýší přísun živin ke kořenům trávníku

Takovémuto odstraňování mechů a zaschlých stébel se říká vertikutace. Díky vertikutaci zvýšíme průsak a vstřebávání živin do travního podrostu a zároveň zajistíme přísun vzduchu. To vše zabraňuje přemnožení škůdců a plísní, přičemž zároveň pomůžeme zlepšit růst kořenového sytému trávníku.

Vertikutaci provádíme za pomoci vertikutátoru neboli stroje, který prořezává vrchní vegetační vrstvu a tím i pomáhá k zmlazení trávníku. Mimo jiné dochází i k mírnému přesekávání kořínků, a to v maximální hloubce dvou až tří milimetrů tak, aby nebyl poškozen celý kořenový systém. Po vertikutaci se doporučuje dosypat travní semeno, hnojivo či substrát.

K provzdušnění můžeme použít i vidle

Trávník bychom měli také provzdušnit, což děláme buď za pomoci aerifikačních válců, nebo domácími vidlemi, které poslouží jako dobrá alternativa. Provzdušnění neboli aerifikace je mechanický proces, kdy za pomoci dutých hrotů vytváříme průduchy, sloužící k provzdušnění trávníku. Aerifikace se obzvlášť používána tam, kde dochází k zátěži porostu a v místech častého namáhání trávníku. To znamená na dětských či fotbalových hřištích, pěšinách, odpočinkových místech, u koupališť atd. Do otevřených děr vsypeme křemičitý písek. Zlepšíme tak fyzické vlastnosti trávníku, ale i jeho vlhkost a výdrž.

V neposlední řadě musíme zmínit i hnojení, které bychom měli provádět pravidelně. Na hnojení používáme jednak speciální trávníková hnojiva s několikaměsíčním účinkem. Čas od času zasypejte trávník substrátem nebo kompostem s křemičitým pískem. Pro dokonalou údržbu trávníku využijete i speciální travní frézu, obsahující travní aerifikační válec i vertikutátor.

Přejeme vám, ať je vaše tráva vždy zelená!

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz