Sedlákův statek je spojením historie s inovací

Jakou stavbu byste vytvořili v sousedství barokního zámku a prastaré stromové aleje? Ostatně to byl i nelehký úkol pro pardubického architekta Ing. arch. Zdeňka Balíka z ateliéru ZETTE. Rodinný dům, který vzniknul pod jeho taktovkou, se stal podobnou dominantou, jako blízký zámek v Chlumci nad Cidlinou.

Úkol zněl jasně: postavit rodinný dům, který by korespondoval s okolní zástavbou, krajinou a architekturou. Je-li v sousedství honosná historická budova, park či prastaré město, stává se projekt o to víc zajímavějším.

V současnosti téměř šestitisícové město Chlumec nad Cidlinou je známé legendárním povstáním sedláků z konce 18. století. „Investor rodinného domu se jmenuje Sedlák a já jsem od začátku pracoval s propojením tématu rodinného domu a motivu typického selského stavení, statku pro sedláka a historickým odkazem města ovanutého selskými bouřemi,“ přibližuje nosnou myšlenku projektu architekt Zdeněk Balík.

Zdroj: Rockwool

Zdroj: Rockwool

Sousedství krásného barokního zámku bylo zavazující

Rodinné stavení o velikosti zastavěné plochy 206,5 m² se nachází na vyvýšeném místě, přímo naproti nádhernému zámku Karlova Koruna, který byl vystavěn na počátku 18. století. Tento barokní skvost, jenž pomáhali budovat takoví stavitelé jako Jan Blažej Santini-Aichel nebo František Maxmilián Kaňka, se stal předlohou pro návrh Sedlákova statku.

Vznikl tak netradiční rodinný dům s výhledem na barokní zámek, s podlahovou plochou 171 m² a dispozicí 5+kk. Kruhová kuchyň představuje středobod celého prostoru a zároveň jej ladně rozděluje na společenskou část a část soukromou. „Stavba je navržena do konkrétního místa a především naší rodině na míru,“ uvádí majitel domu Lubor Sedlák.

Zdroj: Rockwool

Zdroj: Rockwool

Kamenná vlna je ideálním řešením pro zateplení vašich rodinných domů

Skloubení pohodlného bydlení s ohledem k efektivnímu využití energie se stala nosnou myšlenkou celého projektu. Vznikla tak jednopodlažní stavba, která s sebou nesla zvětšené nároky na ochlazované plochy celého domu. Sedlákovi se rozhodli využít řešení tepelněizolační obálky z kamenné vlny. „Pro izolaci od společnosti ROCKWOOL jsem se rozhodl z důvodu lepších tepelně-technických vlastností kamenné vlny, protože masivní zateplovací systém bude lépe odolávat teplotám v létě i v zimě. Pro fasádní systém jsem například použil 160mm desku Frontrock MAX E. Na vnitřní stěny a příčky 240mm desku Rockton,“ doplňuje vybrané řešení Lubor Sedlák.

Výrobky z kamenné vlny jsou z přírodního materiálu, recyklovatelné a šetrné k životnímu prostředí. Tepelná a protipožární izolace ROCKWOOL je kvalitní a nehořlavá. Navíc tlumí hluk z venku, dlouhodobě drží tvar, zachovává prodyšnost stěn a přispívá k požární bezpečnosti staveb. Takže se jedná o ideální izolační materiál pro tento atypický rodinný dům postavený jako „moderní statek“.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz