Sny Čechů o bydlení: Prim hraje rodinný dům a zahrada

Pro dvě třetiny Čechů je prioritou bydlení se zahradou nebo v blízkosti přírody. Téměř každý si přitom přeje svou nemovitost vlastnit, a to ideálně rodinný dům velký alespoň 3+1. To vyplývá z výzkumu společnosti Ekonomické stavby, kterého se zúčastnilo více než 1000 respondentů.

Podle téměř poloviny Čechů by měl mít jejich vysněný dům venkovní posezení, velkou zahradu a úsporné vytápění. Dvě třetiny dotázaných by ocenily dům navržený od architekta. Více než polovina ale upřednostňuje vybavit si byt či dům podle svého.

„Dobré bydlení souvisí do jisté míry i s životním štěstím. Z dat, která jsme získali, nás zaujalo především to, že lidé, kteří jsou spokojeni se svým bydlením, mají lepší vztahy se svými partnery a rodinou a méně pociťují stres,“ komentuje výsledky výzkumu David Mencl, ředitel Ekonomických staveb.

Drtivá většina (98 %) lidí si přeje svou nemovitost vlastnit, a to především rodinný dům (82 %). Češi však nechtějí malé chaloupky, nejvíce z nás (34 %) si přeje domov o velikosti 4+1. Obydlí 2+1 a menší potom preferuje pouze 9 %.

Sny Čechů o bydlení: Prim hraje rodinný dům a zahrada
Zdroj: www.pixabay.com / 2211438

Více než polovina dotázaných preferuje dům především kvůli většímu soukromí (56 %) a zahradě (36 %). Ti, co preferují život v bytě, si ho chválí naopak pro méně starostí spojených s jeho údržbou. Více než polovina Čechů preferujících byt by přitom změnila názor, kdyby s vlastnictvím domu odpadla starost o jeho údržbu. Tato slova potvrzují i v Ekonomických stavbách, kde automaticky nabízejí 10letou záruku a pravidelné servisní prohlídky.

Češi si dále přejí mít bydlení v přírodě nebo se zahradou (65 %), velmi důležitá je pro ně také příhodná lokalita (49 %) a občanská vybavenost okolí (43 %). Dále jsou důležití sousedé (27 %) a dojezdový čas do práce (34 %), který hraje prim zejména u mladých do 29 let.

Jaká je realita?

Rodinný dům má v osobním vlastnictví pouze 27 % Čechů. Nejvíce – třetina z nich – bydlí v bytě/domě o velikosti 3+1. Nejčastěji přitom sdílí domácnost s partnerem/kou nebo manželem/kou a dětmi (39 %). Čtvrtina jich bydlí partnerem/kou nebo manželem/kou a 16 % potom s rodiči či jinými příbuznými. Single domácnosti tvoří 8 %. Tři čtvrtiny dotázaných si mohou dovolit dát za bydlení pouze do 10.000 korun měsíčně.

O výzkumu

Online výzkum Češi a bydlení probíhal v průběhu dubna 2017 s využitím panelů respondentů společnosti IPSOS Populace.cz na vzorku 1000 respondentů

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz