Zimní zahrada pro život bez kompromisů

Zahrady reprezentují prostor relaxace, klidu či odpočinku. Skoro každý z nás někdy přemýšlel, jak by to bylo milé, využívat zahradu se všemi jejími vůněmi, barvami a lákadly například i v zimě. Snění se může stát realitou, a to díky tzv. zimním zahradám neboli proskleným prostorem před našimi rodinnými domy.

Historie zimních zahrad sahá až do doby osvícenství, kdy se různé prosklené pavilony stavěly, jak na běžícím páse. Nicméně zimní zahrada v podobě, jak ji známe dnes, se objevila až na začátku dvacátého století, když francouzský vědec Trombe představil skleněnou předstěnu, snižující energetickou náročnost budov. Z nechtěného, zatracovaného a zprvu bláznivého nápadu se stal doslova hit. Ovšem realizace zimních zahrad by měla mít i svá pravidla.

Asi nejdůležitějšími otázkami při stavbě zahrad jsou slova: kdy, kde a kam? Rozmyslíme-li si, co všechno chceme, aby naše zimní zahrada splňovala, vyhneme se budoucím obtížím. Jsou vaše pergoly, terasy či odpočinková místa před domem příliš větrná? Cítíme nepříjemný průvan? Vadí vám hluk z blízké silnice? To vše vyřešíte za pomoci zimních zahrad.

Jakmile vyberete ideální prostor, rozhodně doporučujeme realizovat návrh a projekt. Jen tak se vyhnete nečekaným obtížím, v podobě nesprávného umístění, nevhodné světové strany, špatného propojení s obytným prostorem atd. V době 3D projektů tak získáte jasnou představu, jak bude vaše nová zimní zahrada vypadat.

Ruku v ruce s návrhem a projektovým řešením souvisí i to, zda stavbu zvládnete svépomocí nebo jestli si pozvete na pomoc odbornou firmu. S profesionály ve svém oboru získáte jistotu a záruku na práci i použitý materiál. V případě svépomocné práce byste si měli dávat pozor na již výše zmíněné napojení na stávající budovu nebo na izolaci. Ani instalace osvětlení a rozvodů elektrického proudu nebo topení nemusí být snadnou záležitostí.

Zimní zahrady nejčastěji stavíme ze dřeva, ocelových profilů, hliníku, plastu, skla, dřevoplastových systémů atp. I v případě výběru materiálu bychom měli být obezřetní. Je dobré si například uvědomit, že svařované ocelové konstrukce v zimě působí jako tepelné mosty a propouštějí tak chlad. K dřevěným konstrukcím se naopak doporučuje stavba podezdívky, aby bylo dřevo chráněno před škůdci a před vlivem okolního prostředí.

Jaké jsou vlastně výhody zimních zahrad?

  • Rozšiřují obytnou a odpočinkovou zónu v našem obydlí
  • Esteticky zkrášlují interiéry, ale i venkovní prostor
  • Zvyšují kvalitu života
  • Přispívají k lepšímu odpočinku a relaxaci
  • Pomáhají s úsporou energie a zabraňují tepelným ztrátám
  • Celoroční možnost pěstování rostlin, ovoce a zeleniny

 

Informací o zimních zahradách, jejich vytápění, osvětlení, vybavení či doplňcích je spousta. Proto jsme se rozhodli, že jednotlivé oblasti z kategorie „zimní zahrady“ budeme rozebírat i v dalších článcích magazínu www.dokonalebydleni.cz.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SEO webu sledují SEO nástroje.cz